Просування ЗСУ на Півдні, в очікуванні IRIS-Т, катівні в окупованих містах Про деокупацію Херсонщини
Площа звільнених територій на Херсонщині збільшилася до 500 квадратних кілометрів. Про це повідомила Наталія Гуменюк, керівниця об’єднаного прес-центру Сил оборони Оперативного командування Південь, в ефірі національного телемарафону "Новини Єдності".
"Контрнаступ просувається, і наше поглиблення в різних напрямках триває. Звільнені території зросли від 400 до 500 квадратних кілометрів, і ще триває цей процес", - розповіла Гуменюк.
За її словами, наразі звільнено 29 населених пунктів і там вже розпочинається робота зі встановлення злочинів окупантів.
"Вже починається робота... починають збирати інформацію про обставини, в яких люди проживали всі ці окупаційні дні та ночі, і починають збирати доказову базу для поповнення тієї самої "товстої" справи для трибуналу, бо, справді, безчинства окупантів і на херсонських територіях також зафіксовані і будуть передані у відповідні міжнародні правові інстанції", - зазначила речниця.
Гуменюк додала, що у зоні відповідальності ОК Південь почали з'являтися "свіжомобілізовані" росіяни.
"Але вони вже з моменту потрапляння у військкомат у себе на батьківщині були обізнані про те, як правильно діяти, як звернутися до чат-боту "Хочу жить" та повідомити про те, що не бажають брати участі у "спецоперації", що вони мобілізовані насильно і хочуть перейти в обмінний пункт. Робота ведеться, і вже понад 2 тис. таких звернень ми маємо", - підсумувала вона.
Україна першою у світі отримає ЗРК IRIS-T
Наша держава стане першою у світі країною, яка включить до свого арсеналу новітні зенітно-ракетні комплекси IRIS-T. Про це повідомив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
"Україна – перша країна, яка використовуватиме саме IRIS. Справді, фахівці, які їх використовуватимуть, уже проходять навчання", – розповів військовий.
За його словами, ЗСУ з "нетерпінням чекають" на постачання цього озброєння.
"З нетерпінням чекаємо, щоб посилити нашу систему ППО, хоч невеликою кількістю цих комплексів, але будемо чекати великих поставок", – додав Ігнат.
Окупанти мали катівні у багатьох захоплених містах та селищах
Російські загарбники мали приміщення для тортур практично у кожному нині звільненому місті чи селищі. Про це заявив перший заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін в ефірі єдиного національного марафону.
«Фактично кожне місто чи селище, звільнене від окупантів, мало у тій чи іншій формі катівні. Нещодавно ми координували роботу правоохоронців у звільнених містах, і там одна за одною виявлялися ці катівні – і у Великому Бурлуку, Козачій Лопані, Вовчанську, Балаклії», - розповів чиновник.
За його словами, росіяни влаштовували подібні приміщення у відділеннях поліції. Вони тримали людей у жахливих умовах, знущаючись з них.
Список таких катівень нещодавно поповнила база відпочинку поблизу села Новоплатонівка Ізюмської громади. Зокрема, на території бази виявлено викопану яму глибиною 3-4 метри, яку російські військові використовували як місце для тортур та страт людей, зазначив заступник міністра.
Єнін також зазначив, що слідчі та експерти знайшли там трупи двох чоловіків, ймовірно, місцевих жителів, прикутих один до одного кайданками.
За його словами, тут також виявлені грати, які, ймовірно, використовували як маскування – на них насипали листя або траву, щоб катівня не була такою помітною. Поруч із цією катівнею виявлено труп колишнього учасника АТО, колишнього місцевого жителя, зі слідами тортур.
Єнін підсумував, що поліцейські вже зареєстрували на звільнених від російських військ територіях Харківської області понад 1100 військових злочинів.
Верховна Рада змінила закон про військовий облік жінок
Верховна рада України ухвалила загалом закон про добровільний порядок взяття жінок на військовий облік. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у Телеграмі.
"Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов'язаних за їхнім бажанням", - йдеться у повідомленні нардепа.
Водночас, за словами народного обранця, залишилася норма про медичних працівників.
Зазначається, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і закінчили професійну (професійно-технічну), професійну вищу або вищу освіту та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.
У НАТО немає супротивників вступу України - Шмигаль
Серед країн-учасниць НАТО немає противників вступу України, заявив Денис Шмігаль, прем'єр-міністр України, в інтерв'ю чеському виданню Deník N.
Він нагадав, що вже 11 країн висловили свою політичну підтримку заявки України на шляху до НАТО.
"Інші члени НАТО також уважно вивчають нашу заявку; умови, за яких Україна цю заявку подала. У нас сьогодні немає противників, я переконаний, що політично нас підтримують майже всі члени Альянсу", - сказав Шмигаль.
Прем’єр-міністр зазначив, що зараз є дискусія, коли найкращий час вступу України. "Зі свого боку, ми вважаємо, що найкращий час – якнайшвидше, оскільки це дасть певні гарантії безпеки і для держави Україна, і для Європейського Союзу, і для кордонів усього демократичного вільного світу", – заявив Шмигаль.
Глава уряду також навів дані, що вступ до НАТО підтримує 90% українців.
"Це ще раз підтверджує і дуже чітко наголошує на амбіціях України бути не нейтральною країною, а конкретно членом НАТО", - зазначив прем’єр.
Прем'єр додав, що обмежень для вступу України через бойові дії немає.
Підготував Євген Голобородько
Фото з мережі Інтернет ![]() 47170 |
Інше по темі:
|