Старобільськ - архівне відео 1942 року У 1942 році, під час Другої світової війни, Старобільськ було окуповано військами Вермахту. Старобільщина зазнала всіх жахів окупації - примусова праця, переслідування, катування та масові розстріли...
Майже через 80 років після цих подій у німецьких кіноархівах було знайдено відео, до якого потрапили кадри Старобільщини часів німецько-фашистської окупації. Його знайшла доцентка кафедри ЛНУ ім.Тараса Шевченка історикиня Ольга Забудкова - під назвою "Третій будівельний батальйон 219 в Польщі та росії. Група армії Південь". В оригіналі відео йде без голосового супроводу та змонтовано з декількох кіноплівок (чорно-біла та кольорова зйомка). Ідеологічний напрямок відео - військова пропаганда. На відео немає бойових дій, не показано Старобільський табір полонених, знущання і катування цивільного населення. Відео Старобільщини - це частина фільму тривалістю понад годину, де зображені загальні побутові кадри, зроблені в різних містах та селищах.
На початку відео ми бачимо табличку Старобільськ.
Церква на відео - це Свято-Миколаївський собор. Оператор не отримав би дозвіл зняти жіночий монастир, у той час там розташовувався табір для військових полонених.
Старобільська дорога в кадрі, судячи з її ширини, це вулиця Монастирська (в недалекому минулому вул. Кірова).
У кадрах з грою у футбол показано змагання, в якому взяли участь команда "Третя рота", вірогідно згаданого 219 батальйону, команда італійців та команда угорців
На матчі в якості глядачів присутні діти. Присутній і військовий оркестр. Футбольна гра відбувалась на березі Айдару. Дуже схоже, що грали біля Пристіну, приблизно навпроти Теапрокату.
Будівля з написом німецькою "Будинок солдата". Де знаходився цей будинок, достеменно не відомо. Було припущення, що це будівля водолікарні, але елементи архітектури різняться. Можливо, будівля знаходилась біля Свято-Миколаївського собору. По вулиці Івана Світличного (колишня Урицького) стоять багатоквартирні двоповерхові будинки, вони були споруджені після 1945 року на місці зруйнованого кварталу, ймовірно там і був "Будинок солдата".
Є на відео кадри з танцюючими жінками. Можна припустити, що це місцеві мешканки. Але подібні кадри з жінками зустрічаються на відео з інших міст та селищ. Це жінки, як написано в субтитрах до відео, з "фронтового театру". На відео з інших місць та селищ можна побачити танцюристок, співачок і навіть гімнасток.
Водяний млин, що потрапив до відео - скоріш за все Кожуховський млин. Збереглися світлини цієї будови й вони дуже схожі з зображенням на відео. Знаходився цей млин на Айдарі, в межах міста, біля сучасної греблі. Для того, щоб млин працював, наприкінці ХІХ ст. штучно було змінено русло Айдару. Відомо що в Старобільську в 1942 році діяло представництво німецької організації з вивозу скарбів та цінностей у Німеччину. Збереглися свідчення що восени 1942 за допомогою танків було вирвано з млина дубові морені сваї-опори та відправлено до Німеччини.
На цей час це єдине відео Старобільщини 1939-1945 років, про яке відомо. Але можливо існують відео прибуття до Старобільська Манштейна, можливо є відео звільнення нашого міста в лютому 1943 та відео прифронтового Старобільська 1943-1944 років.
Дмитро Лук'яненко
Читайте також:
Жахливі паралелі: що спільного між радянською окупацією Латвії та російською окупацією України 51301 |
Інше по темі:
|