Російська «Армата»: реальна бойова машина чи продукт пропаганди Західні партнери нарешті об’єдналися проти головного ворога всього цивілізованого світу – російської федерації, почавши надавати необхідне озброєння для просування України на полі бою. В даному випадку мова йде про сучасні танки. Це вже відомі нам Abrams, Leopard, Challenger та інші бойові машини, які ще нещодавно здавалися недосягненою ціллю, тоді як вже на сьогодні можна зі впевненістю сказати, що незабаром наші захисники отримають необхідне озброєння. Новини щодо поставок важкого озброєння не на жарт налякали росіян, тому в противагу на це російські воєнкори та пропагандисти оголосили, що окупаційна армія отримає «сучасні російські танки Т-14» більше відомі, як «Армата». Пропагандисти вже почали співати, що за цими танками «грядьот побєда». Але чи насправді ці бойові машини дійсно несуть таку загрозу, як нам обіцяють пропагандисти. Спробуємо розібратися в даному матеріалі Наприкінці минулого року російські воєнкори та пропагандисти почали форсити відео, на яких нібито танки Т-14 «Армата» вже знаходяться на території бойових дій в Україні та використовуються окупаційною армією. Поряд з цим розвідка Великої Британії повідомляла, що російське військове керівництво все ж таки розглядає можливість відправки невеликої кількості танків Т-14 в Україну.
У розвідці Британії уточнили, що ці бойові машини були помічені у грудні минулого року на полігонах південної росії. Саме звідти зазвичай здійснюється перекидання техніки для підтримки окупаційної армії. Питання про перекидання цих бойових машин на територію Україні досі залишається відкритим.
Що таке «Армата»
З самого початку «Армата» подавалась кремлівською пропагандистською машиною як революційний танк. Як відзначають експерти Defense Express, Т-14 мав мати такі характеристики: активний захист, радар, бронекапсула, насичення електронікою, 152-мм гармата з автоматом заряджання, потужний 1500-сильний х-подібний двигун.
Але це все залишилося на папері, а у реальності, як і у випадку багатьох «новинок» російської оборонної промисловості, «Армата» - це лише реалізація проєкту закату радянського союзу. А саме проєкту Харківського КБ машинобудування ім. Морозова - об’єкт 477 «Молот», який почали опрацьовувати у 80-х роках. «Армата» мало чим відрізняється від харківського «Молоту», хіба лише більш сучасною електронікою, що просто пов’язано із 30-річним прогресом технологій.
Робота над цією бойовою машиною розпочалась на росії під час «хлібно-нафтових» 2000-х років та періоду потепління відносин між кремлем та Заходом, що дало доступ до сучасних технологій, без яких створити новий танк в рф було неможливо. Саме активне використання західних комплектуючих дозволило російським конструкторам намалювати «Армату» поверх креслень харківського «Молота».
Вплив санкцій та провальний піар
У Defense Express зазначили, що піар-кампанія Т-14 розпочалась у 2011 році, а вже у 2014 році тодішній віце-прем’єр рф Дмитро Рогозін заявив, що перші «Армати» пройдуть по червоній площі під час параду. Між цими подіями у три роки - початок російської агресії в Україні та введення санкцій Заходом, зокрема, і заборона продавати рф комплектуючі для військової техніки. Таким чином кремль намагався показати світу, що санкції на нього не діють і розробка нових зразків озброєння успішно триває. Тому з величезною помпезністю демонстрація «Армати» відбулась на параді 9 травня 2015 р. Пафос презентації затьмарив лише епізод із заглогшим танком під час репетиції.
В 10-ці лідерів?
В мережі Інтернет можна зустріти рейтинг найкращих танків світу, де "Арматй" йде п'ятою. Але військовий експерт Олег Жданов в інтерв’ю 24 телеканалу відзначив, що цей танк значною мірою – є продуктом пропаганди. Жданов наголосив, що характеристики цього танку досі достеменно невідомі. Наприклад, зазначаються три різні характеристики потужності двигуна.
Також росіяни заявили, що броню їхньої розробки не можуть пробити ані ЗРК Javelin, ані ЗРК Spike, хоча, як відомо, «Джавеліни» в руках українських воїнів пробивали усе, що росія використовували у війні проти Україні. Ба більше, цей танк ніколи не був взятий на озброєння. Він провалив випробування та у 2021 році проєкт був закритий.
«Чому його включили до рейтингу? Я думаю, за наполяганням росії. Бачите, що робить пропаганда: росія таки розкрутила цей танк», - підсумував Олег Жданов.
«Армата» не готова до бою
Російські ЗМІ стверджували, що Т-14 готуються до розгортання на території Україні. Те саме 25 січня підтвердили в розвідці Великої Британії.
«росія працювала над підготовкою невеликої кількості основних бойових танків Т-14 «Армата» до першого бойового розгортання в Україні. Однак, останніми місяцями російські війська не бажали приймати виділений їм перший транш Т-14, оскільки машини були в дуже поганому стані», - повідомляють у британській розвідці.
Незрозуміло, які саме аспекти «новітнього бойового танку» викликали таку реакцію у бійців окупаційної армії, але протягом останніх трьох років російське військове керівництво публічно звертало уваги на проблеми з двигуном і тепловізійними системами «Армати». У 2021 році міністр оборони Шойгу назвав запланований випуск на 2022 рік лише «дослідно-промисловою» партією. Також раніше у розвідці повідомляли, що крім логістичних проблем, пов'язаних з вагою танку, реалізація програми з його розробки та виробництва понад 10 років супроводжується затримками та виробничими проблемами.
А отже, малоймовірно, що будь-які танки Т-14, що «розгортаються», відповідатимуть звичайним стандартам для нової техніки, щоб вважатися справною для використання та ведення бойових дій. Поряд з цим у британській розвідці вважають, що перекидання «Армат» здійснюватиметься переважно з пропагандистською метою. Тобто активно використовуватись ця техніка у боях не буде.
Отже, що можна сказати про цей танк? Упродовж 11 років ворожі інженери займались розробкою цих танків, однак цей процес відбувався із затримками кінцевих термінів, скороченням запланованого розміру кількості техніки та повідомленнями про проблеми з виробництвом. А вся «міць» цього танка – лише пустий звук російської пропаганди, яка розрахована більше на внутрішній ринок, аби запевнити росіян, що підтримують війну, у великій перемозі та розгромі західних бойових машин. Навіть деякі пропутінські російські експерти розуміють, що «Армату» не відправлять на поле бою, адже це лише прототип, який не зможе нічого продемонструвати.
Євген Голобородько
Фото з мережі Інтернет
Читайте також:
Новий порядок військового обліку: які відбулися зміни
Отримуйте новини там, де зручно!
Ми в Telegram
Ми в Facebook
Ми в Instagram
Ми в Viber
48530 48531 |
Інше по темі:
|