Добірка прокремлівських фейків цього тижня Російські ЗМІ не втомлюються поширювати фейкові новини, що є частиною російської пропагандистської кампанії, спрямованої на дискредитацію України. Цього тижня лунали наративи про те, що країна переживає економічну кризу, авіацію знищено і поширено обіг злотих. Про це та інше в сьогоднішній добірці. Сіль по 700 гривень
Російські ЗМІ поширюють фейкову новину про те, ніби в Україні почали продавати сіль по 700 гривень за кілограм. Фейковий пост, який поширюється в соціальних мережах, стверджує, що через дефіцит і зростання цін українські домогосподарки вишукують радянські запаси солі.
У пості цитується російський пропагандистський ресурс "РИА Новости":
“На Україні почали вишукувати радянські запаси солі з-за дефіциту і зростання цін. Закрутки на зиму під великим питанням: продають незамінний інгредієнт для засолки овочів по 700 гривень (1800 рублів) за кілограм”.
У пості також стверджується, що дефіцит солі в Україні виник через те, що в січні місто Соледар у Донецькій області перейшло під контроль російських військ. Саме там знаходяться поклади кам'яної солі та підприємство з переробки "Артемсоль".
Інформація про таку ціну на соль є очевидною брехнею і направлена скоріш на внутрішнього споживача. Насправді в Україні немає дефіциту солі. Ціни на сіль в Україні залишаються приблизно на тому ж рівні, що й до початку війни.
За даними Державної служби статистики України, середня ціна на сіль у вересні 2023 року становила 17,7 гривень за кілограм. Це лише на 0,5% більше, ніж у вересні 2022 року.
Україна передала західну зброю бойовикам ХАМАС
Ізраїльський «11-й канал» показав брехливе відео про передачу Україною західної зброї бойовикам ХАМАС.
Раніше Центр стратегічних комунікацій вже спростовував фейк про передачу протитанкових засобів AT4 і NLAW бойовикам ХАМАС. Тоді вони вказували на чисельні ознаки сфабрикованості цього відео.
Зокрема на те, що вся показана зброя – стріляна. Також в редакції звертали увагу на те, що починаючи з жовтня, світ так і не побачив застосування протитанкових засобів Заходу в ході бойових дій в Ізраїлі, що дає очевидну відповідь: цієї зброї у терористів немає.
Попри усі попередження, ведуча ізраїльського телеканалу «Кан-11» Айла Хасон включила у свою програму раніше спростоване відео та фактично звинуватила Україну у передачі зброї Заходу терористам.
Така передача неможлива принципово, адже у Штутгарті працює контрольний центр EUCOM Control Centre of Ukraine, який відповідає за контроль надання і використання зброї Заходу, - зазначили в ЦСК. За майже два роки повномасштабного вторгнення з їхнього боку не було жодних претензій.
До того ж завдяки інтеграції натівської логістичної системи LOGFAS із модулем «СОТА» забезпечується повний контроль кожної одиниці зброї, що потрапляє на територію України, від країн-союзників.
В українських супермаркетах ціни почали дублювати в польських злотих
Прокремлівські посіпаки розповсюдили черговий фейк про Польщу та її «злочинні» наміри.
«На цінниках з’явилась вартість у «пшекських» злотих, те саме було, коли Росія займала території, додавали ціни в рублях», - пишуть у ворожих публікаціях.
Традиційно, новина з російських телеграм-каналів виявилась фейковою, про що докладно розповіли в Ґвара Медіа.
На фото, що додали до посту російські автори, гречка під ТМ «Розумний вибір», яку придбати можна тільки в мережі супермаркетів АТБ. Редактори проєкту звернулися до мережі супермаркетів «АТБ-Маркет» з проханням надати відповідь, чи дійсно в магазинах з’явилися подвійні цінники у гривнях та злотих. Компанія спростувала цю інформацію.
«Доброго дня! В мережі магазинів АТБ всі оплати проходять ТІЛЬКИ у національній валюті – гривні. Можливо, цей цінник – чийсь невдалий жарт, або Photoshop, в магазинах немає такого», – зазначили в одному з офіційних месенджерів мережі.
По-друге, 25 серпня 1996 Президент України підписав Указ "Про грошову реформу в Україні", фабула якого говорить про те, що єдиним законним платіжним засобом є гривня.
Отже, введення будь-якої іншої валюти в обіг є незаконним в Україні, а тому перед нами - звичайний фейк.
Українська авіація повністю розгромлена
РИА «Новости» у матеріалі з заголовком "Рознесли вщент: у США розкрили, в яку пастку потрапили ЗСУ" пише:
«Надтехнологічні засоби ППО росії повністю знищили авіацію Збройних сил України, заявив колишній розвідник ЗС США Скотт Ріттер в інтерв’ю журналісту Гарланду Ніксону.
"Росіяни рознесли вщент ключову техніку ЗСУ (засоби авіації — прим. ред.). Літак МіГ-29 тільки піднімається в повітря, як його збивають. Наступного дня вони (ЗСУ — прим. ред.) злітають двома літаками, їх збивають. Цей аспект, авіація, повністю знищено в ЗСУ", – зазначив він.
Ріттер також наголосив, що знищення авіації противника дає армії росії велику перевагу. Це, зокрема, додав він, дало змогу російським військовим розпочати свій наступ.
З цим фейком розібрались в Stopfake. Щоб подивитися, як дійсно вигляд має «вщент», необхідно звернутись до інформації нідерландського незалежного проекту Oryx, який щодня оновлює зведення втрат техніки обох сторін. На 27 жовтня Україна втратила 77 літаків, у тому числі, як можна зрозуміти з архівної копії публікації, після початку контрнаступу в червні – 10.
Прокремлівський політолог і військовий експерт Олександр Храмчихін наприкінці березня 2023 року писав у «Незалежному військовому огляді» (рос. – «Независимое военное обозрение» додаток до «Незалежної газети»), що на цей час в України залишалося близько 350 бойових літаків. У серпні США та їхні союзники вирішили поставити Україні винищувачі F-16; Україна отримає ці літаки 2024 року. На тлі цього 10 збитих літаків не скидається на повний розгром.
Для порівняння: за даними того ж таки Oryx, Росія за час війни втратила 93 літаки, з них після 4 червня – 11.
Шахраї розсилають з фейкового акаунту Залужного повідомлення дискредитуючого змісту
Про виявлений факт повідомив особисто Головнокомандувач Валерій Залужний на своєму верифікованому каналі у Telegram і закликав кожного, хто отримає подібні повідомлення, не довіряти їхньому змісту.
"Отримав інформацію, що хтось, використовуючи моє ім’я, надсилає особисті повідомлення певним відомим людям із проханнями та пропозиціями дискредитуючого та провокаційного характеру.
Акаунт Zaluzhniy_ua у Telegram мені не належить, як і будь-які інші облікові записи під іменем «Валерій Залужний» тощо. Усі вони – фейкові", – написав Головком.
Єдиними офіційними сторінками в соціальних мережах є акаунти ось за цими посиланнями Facebook та Х, наголосив він.
Гребенюк Єлизавета
Читайте також Добірка російської медіа-брехні минулого тижня
53969 |
Інше по темі:
|