Відмова від українського зерна у Європі: причини та наслідки для України Війна, розпочата росією проти України, значно вплинула на економічне життя нашої держави. Особливого впливу зазнав саме експорт українського зерна, який є ключовим елементом української економіки. Активні бойові дії на півдні України призвели до руйнування традиційних логістичних ланцюжків. Через це більше продукції почали вивозити саме через західні кордони нашої держави, проте тепер і це стає проблематичним. Оскільки ряд європейських країн, такі як Польща, Словаччина та Угорщина, заборонили експорт української сільськогосподарської продукції. Чому так сталося та які наслідки матиме для України - розглянемо у наведеному матеріалі
Україна експортує значну частину свого зерна до Євросоюзу через сухопутний кордон із Польщею у зв’язку з ускладненим експортом морем унаслідок широкомасштабної російської агресії. Зерно через Польщу має прямувати до інших країн, проте часто залишається і продається там.
Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині, Словаччині та Болгарії.
Протести в Польщі
На початку квітня польський міністр сільського господарства та розвитку сільських територій Генрик Ковальчик подав у відставку. Як пише місцеве видання RMF24, посадовець «не впорався з кризою, пов'язаною з українським зерном».
Звільненню міністра передували протести, які тривали кілька місяців. Польські аграрії заявляли, що українська продукція мала б іти через Польщу транзитом в інші країни, але вона не тільки залишається в країні, а й продається за нижчими цінами, через що фермери втрачають свої прибутки, адже ціна на зерно знижується.
Як повідомляє місцеве видання Рolsat, у лютому аграрії Польщі перекривали під’їзди до польсько-українських пунктів пропуску в Любичі-Крулевській, Корчовій, Медиці та Дорогуську.
Фермери тоді пояснювали, що безконтрольне ввезення зерна з України «ставить їх у скрутне становище», адже їм важче дається продаж власної продукції, а якщо продати все ж таки вдається, то ціна зазвичай нижча на 30%, ніж раніше.
У той же час протестувальники зазначали, що українське технічне зерно дешевше і його ввезення, мовляв, було безконтрольним. Водночас у Польщі його могли використовувати «на тарілки» і як корм для тварин, заявляли польські аграрії.
Проте польські аграрії наголошують, що їхній протест не спрямований проти України та українських фермерів. Фермери хочуть допомагати і допомагають Україні. Вони протестують саме проти імпорту технічного зерна, яке заповнює польські прилавки.
Реакції української сторони
Українське Міністерство аграрної політики та продовольства у відповідь на протести наголосило, що Україна та Польща розроблять нові правила транзиту сільськогосподарських культур протягом наступного тижня.
«Ситуація складна для українського фермера, але, очевидно, і для польського. Всі ми розуміємо, хто в цьому винен, проте розв'язувати це питання нам. Але водночас українська сторона утримається від експорту в Польщу чотирьох культур - пшениці, кукурудзи, соняшника і рапсу - до нового сезону», - сказав міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.
Міністр також додав, що можливість транзиту через територію Польщі до інших країн-членів ЄС та третіх країн збережена. Крім того, порядок транзиту буде спрощений для усунення простою транспорту і черг на пунктах пропуску.
Згодом видання Polsat із посиланням на нового польського міністра сільського господарства та розвитку села Роберта Телуса повідомило, що угоду щодо цього мають підписати обидві сторони.
Польща припиняє імпорт української продукції
Міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда 15 квітня повідомив, що польський уряд вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї.
Згідно з документом, який опублікував міністр, йдеться про зернові, цукор, сухі корми, насіння, хміль, льон та коноплі, фрукти й овочі, продукти перероблення плодів та овочів, вино, яловичину й телятину, молоко та молочні продукти, свинину, баранину та козятину, яйця, м'ясо птиці, алкоголь етилового сільськогосподарського походження, продукти бджільництва та ін.
У той же час Ярослав Качинський, голова польської партії влади «Право і справедливість», заявив, що Польща «є і залишається другом та союзником України без найменших змін», але «можлива криза в польському селі вплине на становище всіх поляків». Він також додав, що рішення ухвалене з урахуванням зокрема «асиметрії між польським та українським сільським господарством, що є наслідком якості землі, значно нижчої ціни робочої сили в Україні й того факту, що тут переважно великі площі, а діяльність здійснюється міжнародними компаніями з великою інфраструктурою».
Качинський додав, що буде проведено загальний закуп імпортованого з України зерна, яке лежить у польських силосах і на складах.
Відповідь України
У свою чергу Міністерство агрополітики України відповіло, що рішення польської сторони суперечать домовленостям. Зокрема, напередодні українські та польські сторони погодили, що 4 культури - пшениця, кукурудза, насіння соняшника та ріпаку - до 1 липня 2023 року йтимуть через Польщу лише транзитом. А минулого тижня також досягли низки домовленостей та погодили текст Меморандуму про взаєморозуміння.
«Ми розуміємо, що у польських фермерів склалася складна ситуація, проте наголошуємо, що зараз найскладніша ситуація у фермерів України. Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальних збитків від війни росії проти України, і саме українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін», - йдеться у заяві міністерства.
Там зазначили, що українські агровиробники очікують конструктивного діалогу для ухвалення узгодженого рішення, а розв'язання питань «односторонніми кардинальними діями» не прискорить позитивного вирішення ситуації.
Тож українське Мінагро запропонувало узгодити з польською стороною новий Меморандум про взаєморозуміння, який враховуватиме інтереси України та Польщі. Міністерство також заявило, що Україна готова до співпраці з польською стороною щодо розслідування будь-яких зловживань, які могли призвели до нинішньої ситуації.
Заборона Угорщини
Угорський уряд також оголосив про тимчасову заборону імпорту зернових та олійних культур з України після аналогічного кроку Польщі на тлі зростання цін. Про це йдеться в заяві міністра сільського господарства Угорщини Іштвана Надя, повідомляє Економічна правда.
"Уряд прагне представляти інтереси угорських фермерів, саме тому, за відсутності суттєвих заходів з боку ЄС, він тимчасово заборонить імпорт зернових та олійних культур з або в Україну, а також деяких інших сільськогосподарських продуктів в Угорщину, як це зробила Польща", - зазначив Надь.
Угорський міністр зазначив, що українське сільське господарство "працює з виробничими практиками, що більше не дозволені в Європейському Союзі", й імпорт його продукції "унеможливив збут продукції вітчизняними та центральноєвропейськими фермерами".
Надь також уточнив, що заборона є тимчасовою і триватиме до 30 червня 2023 року, що він вважає достатнім "для пошуку довгострокового рішення, розгляду повного безмитного режиму для українських товарів та функціонування коридорів солідарності".
Після переговорів із главою Мінагрополітики України Миколою Сольським міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься і надалі. Сторони поки домовились про подальші консультації.
Приєднання Словаччини та Болгарії
Уряд Словаччини теж схвалив заборону на імпорт зерна та деяких сільськогосподарських товарів із України, але не забороняв їхній транзит через країну. Про це заявив Самуель Влчан, тимчасовий виконувач обов’язків міністра сільського господарства, повідомляє видання TASR. Згідно з постановою словацького уряду, заборона набрала чинності з 19 квітня.
Словацький міністр пояснив, що заборона на імпорт окремих видів сільськогосподарської продукції з України покликана захистити словацькі господарства та здоров’я споживачів. Поряд з цим посадовець наголосив, що уряд не запроваджував заборону на транзит для продукції з України через "коридори солідарності" (Цими коридорами українську продукцію доставляють до портів, а звідти - на ринки країн за межами Євросоюзу).
Уряд Болгарії теж ввів тимчасову заборону на імпорт продовольства з України, при цьому його транзит триває. Про це сказав виконуючий обовʼязки прем'єр-міністра Болгарії Гилиб Донєв, повідомляє Радіо Болгарія.
"Основна причина полягає в тому, що за останній рік, всупереч ідеї так званих "коридорів солідарності", значні обсяги продовольства залишилися в країні та порушили основні виробничо-торговельні ланцюжки. Якщо ця тенденція збережеться і навіть посилиться, що цілком реально після введених аналогічних заборон з боку інших країн, можливе досягнення найсерйозніших наслідків для болгарського бізнесу", - сказав в.о. премʼєра.
Поки що немає інформації про те, як довго діятиме тимчасова заборона Болгарії на ввезення продуктів харчування з України. Відповідне рішення має ухвалити уряд країни.
Реакція ЄС
Речник Європейської комісії назвав неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі після того, як Польща та Угорщина заборонили імпорт сільськогосподарських товарів з України до 30 червня. Про це пише Reuters із посиланням на заяву речника ЄК.
«Ми знаємо про оголошення Польщі та Угорщини щодо заборони імпорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України. У цьому контексті важливо підкреслити, що торгова політика є виключною компетенцією ЄС, і тому односторонні дії неприйнятні. У такі складні часи вкрай важливо координувати та узгоджувати всі рішення всередині ЄС», - йдеться у заяві.
Як зазначили у Центрі протидії дезінформації (далі ЦПД), зважаючи на позицію ЄС у цьому питанні, є всі підстави сподіватися, що під час обговорення з Європейською комісією Будапешт і Варшава найближчим часом досягнуть домовленостей, які відповідатимуть економічним інтересам Польщі та Угорщини, а також стратегічним інтересам України і Центральної Європи.
Польща відновить транзит зерна
Україна домовилася з Польщею про відновлення транзиту продовольства через територію країни, повідомила прес-служба Мінекономіки.
"В результаті переговорів було вирішено, що транзит українських сільськогосподарських товарів через територію Польщі буде розблоковано у ніч із четверга 21 квітня на п'ятницю 22 квітня поточного року", - заявила міністр економіки Юлія Свириденко.
За її словами, уряд очікує офіційної комунікації від польської сторони щодо технічних аспектів транспортування української продукції територією Польщі.
Як зазначив польський міністр сільського господарства Роберт Телус, Польщі вдалося розробити механізми, аби під час транзиту зерно не залишалося в країні. Він уточнив, що для цього буде запроваджено спеціальну систему моніторингу - перевезення українського зерна через Польщу будуть опломбовані електронними пломбами з GPS.
Політичне питання для Польщі
Як повідомив Центр протидії дезінформації, для польського керівництва зернове питання, крім економічного фактору, виявилося більше політизованим, адже правляча консервативна партія «Право і справедливість» (далі PiS) спирається на виборців з-поміж фермерів та мешканців сільських районів. Відтік навіть частини фермерів може призвести до втрати влади на парламентських виборах восени 2023 року.
У Центрі протидії дезінформації зазначили, що польський уряд сам спровокував критичну ситуацію на ринку зерна, коли всупереч заявам політиків PiS замість подальшого експорту українського зерна до країн Північної Африки та Близького Сходу залишив його в польських зерносховищах для внутрішнього споживання (усього з України надійшло 2,152 млн т зерна).
«Внаслідок такої невиваженої політики, склади фермерів нині завалені зерном з минулого сезону, а ціна на пшеницю на польських фондових біржах за пів року впала вдвічі. Тому, намагаючись виправити ситуацію, напередодні виборів PiS підтримав уряд у рішенні заборони імпорту і транзиту українських сільгосппродуктів», - йдеться у повідомленні.
У ЦПД також звернули уваги на те, що не варто відкидати і можливий «російський слід» у цьому питанні.
«Опонентами правлячої політсили є опозиційна партія «Конфедерація свободи і незалежності», відома тісною співпрацею з фермерським рухом «Ошукане село» (організатором масових акцій проти імпорту українського зерна), а також євроскептичними поглядами, які ототожнюються з лінією проросійської пропаганди», - пишуть працівники Центру.
Отже, прихід до влади проросійської партії може не лише розколоти польське суспільство, а й вплинути на стан українсько-польських відносин.
Як вплине на Україну
За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького, наша держава втратить не більше 10% аграрного експорту через припинення імпорту українського зерна Польщею, Словаччиною та Угорщиною. На цьому він наголосив в ефірі національного телемарафону.
- В абсолютній більшості логістика цих країн була використана для транзиту сільгосппродукції в інші країни, як до ЄС, так і в треті країни через їхні порти. Абсолютна частка безпосередньо цих країн у споживанні української агропродукції не є значною, не становить сумарно більше 8-10%, – сказав Висоцький.
Він зазначив, що зараз на дипломатичному фронті тривають активні перемовини і, відповідно, ведеться інтенсивна робота із залученням у тому числі представників цих країн, України та Європейської комісії.
У той же час, як заявив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, Україна зазнає значних втрат через ембарго на експорт своєї сільгосппродукції до сусідніх країн ЄС.
"Тобто лише на ці дві країни (Польщу та Угорщину - авт.), які ввели тимчасове ембарго на ввезення широкого спектра української с/г продукції, припадало 14% всього аграрного експорту у першому кварталі 2023 року (в т.ч. 12% - по зернових і олії). Втрати в експорті будуть більшими у випадку приєднання до заборони інших прикордонних країн, насамперед Румунії, яка за підсумками 2022 року стала другою країною після Польщі за вартістю українського експорту аграрної продукції, в тому числі країною №1 за обсягами експорту зернових", - йдеться в повідомленні.
За словами Гетманцев, Україна нестиме значні втрати через ембарго на експорт своєї с/г продукції до сусідніх країн ЄС. Ці втрати значно посиляться у випадку тимчасової заборони на транзит і фактичну зупинку “коридорів солідарності”.
Євген Голобородько
Читайте також:
Старобільський табір - частина Катинської трагедії
Телегазета новини:
Телегазета сайт: https://telegazeta.com.ua
Телегазета в Telegram: https://t.me/telegazeta_stb
Телегазета в Facebook: https://www.facebook.com/groups/telegazeta
Телегазета в Instagram: https://www.instagram.com/telegazeta_stb
Телегазета в Viber: http://surl.li/ceeko
Користуйтесь самі та порадьте іншим!
Фото www.dw.com 49971 Мітингувальники в Польщі 49951 |
Інше по темі:
|