Що відомо про ленд-ліз для України Ще 9 травня президент США Джо Байден підписав документ про ленд-ліз для України. Закон про ленд-ліз усуває бюрократичні перешкоди та дозволяє уряду США швидко надавати озброєння та інші матеріально-технічні ресурси Україні чи урядам східноєвропейських країн, які зіткнулися з вторгненням Росії в Україну, для ведення бойових дій. Ленд-ліз має запрацювати вже у жовтні, і за очікуваннями наших політиків та експертів має розширити постачання самого широкого спектру військової допомоги Термін лендліз походить від англійських слів lend — «позичати» і lease — «здавати в оренду, внайми». Вікіпедія тлумачить цей термін як політику, згідно з якою Сполучені Штати Америки постачають своїм союзникам боєприпаси, техніку, продовольство, стратегічну сировину, включаючи нафтопродукти та матеріальні засоби.
Якщо брати ленд-ліз зразку сорокових років минулого століття, варто зазначити, що допомога, яка надавалась тоді, загалом була безкоштовною. Але договори передбачали повернення США вцілілої після війни техніки або компенсування її вартості. Так, 94% ресурсів, переданих СРСР були безкоштовними. Радянський борг склав лише близько 700 млн доларів з отриманої допомоги на суму більше 11 млрд.
Чекаємо с жовтня
Україна очікує на початок поставок по ленд-лізу з жовтня. Про це в інтерв'ю РБК "Україна" розповів Олексій Резніков, міністр оборони України. Але, за його словами, американці ще не завершили формувати модель ленд-лізу для України.
"Щоб я зараз не сказав, воно може у фінальній версії бути трошки іншим. І тут ще важливо, що скоріш за все дизайнером остаточної моделі будуть не міністри оборони, а міністри фінансів. Тому що це все ж грошові стосунки. Моя задача - проконсультувавшись з Генштабом, взявши їх потребу, сказати, що мені потрібні саме ці безпілотники чи ракети", - сказав Резніков.
Гроші за програмою будуть йти в економіку Сполучених Штатів, на підтримку ВПК.
"Наприклад, вони зі складів дають нам ракети для HIMARS. Це означає, що компанія, яка їх виготовляє, почне виробляти, щоб заповнити ці склади. Тобто ми їх забрали, а вони мають собі на склад це покласти, нехай через 2-3 роки", - сказав міністр.
Поки ж ленд-ліз не запрацював, Україна отримує допомогу від США за іншими програмами.
Очікування від ленд-лізу
Українські експерти вважають, що у результаті ленд-лізу та у рамках оголошеної раніше військової допомоги США Київ може отримувати: танки третього покоління M1A2 Abrams; бойові машини піхоти M2A3 Bradley; самохідні артилерійські установки M109A6 Paladin; реактивні системи залпового вогню на колісному шасі HIMARS; універсальну пускову установку РСЗВ M270 MLRS; пересувний норвезький ЗРК NASAMS 2; ЗРК Patriot. Та навіть багатофункціональні легкі винищувачі 4-го покоління F-16 C/D, а також системи ППО С-300.
Аналітики нагадують, що у 1941 році схожа ініціатива виявилась вирішальним фактором, який дозволив союзникам здобути перемогу над нацистами. У Другій світовій ленд-ліз допоміг антигітлерівській коаліції мати стислі терміни постачання техніки, широкий асортимент озброєнь, допомогу.
Військовий експерт і полковник ЗСУ у відставці Олег Жданов вважає, що лендліз має на меті дві цілі: в короткостроковій перспективі провести успішний наступ і звільнити окуповані території, в довгостроковій - переоснастити Збройні сили України.
За інформацією Жданова, ленд-ліз триватиме щонайменше 2 роки.
"Почекаємо, залишилося вже менше місяця, і будемо точно знати, як все відбуватиметься. Багато таємниць несе нам ленд-ліз, як він буде йти, чим виявиться для нас. Це можна буде дізнатися лише постфактум, тобто після 1 жовтня поточного року", - сказав експерт.
Олексій Дмитренко
Читайте також:
Обстріли критичної інфраструктури - нова тактика росії? 46820 |
Інше по темі:
|