Російські паспорти в окупації: що треба знати Вже понад рік Луганська область та інші регіони нашої держави потерпають від ворожої окупації. Загарбники, укріпляючи свої порядки та надаючи окупації “правового статусу”, проводять примусову паспортизацію українського населення. Щодо отримання паспорта досі точаться дискусії: чи варто отримувати документ, чи краще дочекатися ЗСУ? З одного боку - є люди, яких дійсно змусили отримувати паспорти, а з іншого - є відкриті прихильники окупації, які залюбки отримали цей псевдодокумент. Спробуємо розібратися, чи будуть відповідати громадяни України перед законом за отримання паспорта рф після деокупації тимчасово захоплених територій Майже з самого початку окупації росіяни почали прискорену паспортизацію населення. Цей процес був запущений на всіх захоплених українських територіях, у тому числі й на Старобільщині. Для цього вони навіть відкривали пункти, де можна було отримати цей псевдодокумент та "російське громадянство" за пришвидшеною процедурою. Щоправда, окупанти забули зізнатися, що з цим папірцем ніде не рахуються, навіть на самій росії, а про інші цивілізовані держави не варто й згадувати.
Першими змушували отримувати російський документ зрадників-колаборантів з державних установ. Звичайно, що іншим прихильникам "рузького міру" теж дали змогу отримати паспорт. Потім черга дійшла до вчителів та працівників інших сфер. А зараз намагаються змусити "змінити громадянство" ледь не всіх, хто залишився в окупації, навіть дітей та підлітків.
Важелі впливу
Росіяни намагаються знайти важелі впливу, аби заохотити українців отримати псевдодокумент та "юридично" виправдати окупацію. Наприклад, документу рф людину можуть звільнити з роботи та залишити без джерела прибутку, пенсіонерів залишити без пенсійних виплат.
Не обійшлося і без відвертих погроз з боку окупантів. Для прискорення процесу паспортизації президент Путін навіть підписав указ, який дозволяє депортацію громадян України з окупованих територій. У документі вказано, що громадяни України, які живуть на окупованих територіях і вирішили зберегти українське громадянство, можуть жити там до 1 липня 2024 року. Після цього їх можуть депортувати.
Крім того, за інформацією Центру національного спротиву, на тимчасово окупованих територіях росіяни примусово паспортизують дітей від 14 років. Росіяни заявили, що всі жителі захоплених територій у віці 14 років зобовʼязані отримати "громадянство рф". В іншому ж випадку батьки мають сплатити штраф, а в подальшому їх можуть навіть позбавити батьківських прав.
Задля збереження життя
Нам вдалося поспілкуватися з жителями окупованої Старобільщини, яких окупанти змусили отримати російський паспорт. Перший — працівник господарської сфери однієї із силових структур району.
За його словами, росіяни почали нав'язувати громадянство у перші ж місяці окупації. Він намагався відмовитися, а згодом навіть звільнитися, проте бойовики угруповання "лнр" почали погрожувати йому.
- Один з них вдарив мене в живіт, а інший сказав, якщо я відмовлюсь, то мене "направлять на штурм позиції ЗСУ під Попасною", - зізнається працівник.
Заради своєї безпеки наш співбесідник отримав паспорт. Але залишається вірним Україні та чекає на звільнення рідного краю від рашистської погані.
Російський шантаж
Також ми поспілкувалися з господарським працівником одного з навчальних закладів окупованої Старобільщини. Покинути окупацію та роботу наш співрозмовник не міг, бо під його опікою знаходяться близькі родичі, які мають проблеми зі здоровʼям, а отже їм потрібна допомога й догляд.
- Я залишився працювати, оскільки не займався пропагандистською діяльністю, як вчителі-зрадники, та й гроші нам конче потрібні, - каже старобільчанин. - До цього року ми могли працювати за українським паспортом, розмови про отримання російського документа ходили, але нам поки нічого не навʼязували. А десь у лютому ми почули від керівництва школи ультиматум: якщо хочемо працювати далі, нам потрібно отримувати російське громадянство. Я відтягував цей момент до останнього, але, на жаль, мені довелося взяти російський документ.
Ця людина теж з нетерпінням чекає на ЗСУ та вірить, що державний стяг ще замайорить на Старобільщині.
Що каже омбудсмен
Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної ради з прав людини, в ефірі національного телемарафону звернувся до мешканців тимчасово окупованих територій України із закликом отримувати російські паспорти задля збереження власного життя.
Лубінець зауважив, що указ Путіна, який ми згадали раніше, передбачає кримінальне переслідування мешканців захоплених частин України, а не їхню депортацію.
"Цей указ направлений на те, щоб узаконити примусову паспортизацію, яка відбувається на тимчасово окупованій території України. Це перше. І друге — зафіксувати й поставити крапку в цьому процесі. Я думаю, що всі громадяни України, які відмовляться від російського паспорта, їх просто заарештують. І це буде окрема категорія цивільних заручників, яких рф буде тримати в полоні, в ув'язненні на своїй території або на тимчасово окупованій території України", - висловився він.
Омбудсмен порадив мешканцям ТОТ не відмовлятись від паспорта з міркувань безпеки.
"Я б порадив брати російський паспорт, все ж таки, для себе прийняти рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском, фізичним тиском. Тому взяти паспорт, вижити, дочекатись, коли ми звільнимо цю територію. Після цього, зараз напрацьовується відповідний закон, – офіційно відмовитись від цього паспорту і повернутись до нормального життя. Або для себе приймати рішення і виїжджати з цієї території в будь-який спосіб через будь-яку територію інших країн, але просто звідти виїхати. Ми розуміємо, що це зараз питання виживання на цій території", - зазначив омбудсмен.
Окремо Лубінець додав, що влада України вважає примусову паспортизацію воєнним злочином, але не визнає злочином отримання паспорта.
Паспорти не брати
У свою чергу Ірина Верещук, віцепрем'єр-міністр з реінтеграції тимчасово окупованих територій України, також звернулася до мешканці тимчасово захоплених територій. Вона порекомендували не йти на співпрацю з окупантами, а також не брати російський паспорт.
- Моя державницька позиція залишається незмінною. Це – територія України, хоч і тимчасово окупована. Мій заклик до громадян також залишається незмінним від початку широкомасштабного вторгнення. Не йдіть на співпрацю з окупантами, не беріть російських паспортів. За змоги виїжджайте або дочекайтеся нашої армії. Ми обов’язково деокупуємо ці території, – сказала вона.
Такі слова посадовиці викликали неабиякий резонанс у ЗМІ. Користувачі мережі зазначили, що позиція І.Верещук дещо відрізняється від слів уповноваженого з прав людини. Через деякий час віцепремʼєр прокоментували свої слова.
- Так, життя складне, випадки бувають різні. Комусь російський паспорт треба, щоб виїхати з ТОТ. Комусь паспорт потрібен, щоб отримати медичну допомогу або пенсію. Все це зрозуміло. Людина сама прийме рішення, виходячи зі своїх життєвих обставин. Але це не означає, що я маю або можу рекомендувати людям брати ворожі паспорти. Не маю і не можу. Бо це не тільки про документи, а й про цінності та позицію, - написала вона.
Коментар з Офісу президента
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів за яких умов українські громадяни, котрі перебувають в тимчасовій окупації можуть взяти російський паспорт.
«Якщо ви маєте змогу не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, катувань, – беріть. Принципова громадянська позиція заслуговує найвищої оцінки. Але ніхто не виграє від збільшення числа українських полонених чи закатованих громадян. Україна не буде переслідувати громадян, які пасивно отримали «російське громадянство», – висловився Подоляк.
Водночас радник наголосив, що «кожен із тих, хто активно сприяв окупантам, обіймав посади в окупаційних адміністраціях, допомагав в організації «референдумів» і під камери брав російські паспорти, відповідатиме перед законом».
Причини паспортизації
За інформацією ЦНС, основна мета паспортизації на ТОТ – це легалізація окупації.
"Якщо роздати паспорти, тоді російська пропаганда зможе й далі просувати наратив про те, те що в регіоні проживають росіяни. Відповідно можна розповідати, що на цей прошарок накладається легенда про їх утиски", - зазначили у Центрі нацспротиву.
Також росіяни за допомогою паспортизації отримали дані для проведення свого "псевдореферендуму" на окупованих територіях.
Крім того, у ЦНС повідомляють, що росіяни в окупації змушують написати заяву про відмову від українського громадянства. У Центрі вважають, що це робиться для того, аби змінити демографічний склад регіону
"Це є показовим, адже в рф дозволено подвійне громадянство. Тобто, відмова від громадянства росіянам потрібна саме для пропагандистської цілі та аби "підкріпити" свої права на регіон, змінивши його демографічний склад", - резюмували у Центрі нацспротиву.
Загрози від паспорта
Найбільш вразливими при отриманні цього псевдодокументу є саме чоловіче населення, яке залишилося в окупації. Ще до 24 лютого ми бачили, як почалася масова мобілізація на захоплених територіях після 2014 року, а вже з початком вторгнення весь світ побачив, як росіяни цинічно відправляли на убій чоловіків з Луганщини та Донеччини.
Наразі такої агресивної політики на територіях окупованих після 24 лютого не спостерігається, але вже є перші дзвіночки, які говорять, що це може статися в найближчому майбутньому. По-перше, ми вже неоднократно писали, посилаючись на наші джерела в окупації, що чоловіче населення, яке працює та вже отримало паспорти, змушують стати на облік до військкомату. Крім того, в деяких містах чоловіків при отриманні "паспорту" вже відправляють на проходження медичної комісії. Наприклад, нами вже були зафіксовані такі випадки на Новопсковщині.
За інформацією ЦНС, ще однією загрозою для власників "паспорту" є відповідальність перед російським законодавством, де можна сісти до вʼязниці на 7 років за пост в соцмережах, який "дискредитує дії російської армії". Ще однією проблемою для людей, котрі отримали "паспорти", - неможливий виїзд з території, підконтрольної кремлю.
Євген Голобородько
Фото з мережі Інтернет
50325 |
Інше по темі:
|