Іранська зброя в руках росіян Дрони-камікадзе іранського виробництва стали чи не головними "героями" новин останнього часу. Вони вбивають українців, руйнують нашу інфраструктуру, наші будинки. В чому їх небезпека, чи можуть вони змінити ситуацію на полі бою, та як Україна відповідає на цей виклик Вранці 17 жовтня росія відправила до Киїіва 28 дронів-камікадзе іранського виробництва. П'ять з них змогли долетіти до міста і вразили енергетичні інфраструктурні об'єкти, а також багатоповерховий будинок.
Щонайменше 3 людини внаслідок цих вибухів загинули, 16 сімей, за повідомленням мера Києва Віталія Кличка, залишились без житла.
Це далеко не перша атака дронами "Shahed 136", або як їх перейменували в росії "Герань 2" , що завершилась ураженням інфраструктурних та цивільних об'єктів в Україні. Спочатку вважалося, що рф змогли розжитися в ірані дронами у кількості 200-300 штук, але президент Зеленський під час термінової наради глав країн «Великої сімки» (G7) заявив, що за даними української розвідки путін замовив в ірані 2400 "Шахедів".
Тож давайте розберемося, чому росіянам знадобилися ці дрони та що ми можемо їм протиставити.
Аналіз зброї
За думкою військового експерта Давида Гендельмана, велика кількість іранських безпілотників потрібна російській армії через те, що в них не вистачає інших боєприпасів.
"Боєприпаси, що баражують, можуть якийсь час патрулювати певний район та або самостійно вести пошук цілі, або отримувати вказівки від інших літальних апаратів - іншого безпілотника, літака чи супутника. І після цього завдати негайного удару", - розповідає Гендельман.
Саме таких безпілотників не вистачає росії. А "Шахеди 136", які використовуються в Україні "наосліп" - не мають системи оптичного наведення, вони вилітають на ціль одразу, без патрулювання. Тому вони ефективні лише при враженні стаціонарних об'єктів.
На думку експерта "Шахеди" для росії - це дешева заміна дорогим крилатим ракетам. З дефіцитом останніх зіштовхнулось військове керівництво окупантів після більш ніж півроку обстрілів міст України.
Головна небезпека цих дронів у тому, що на відміну від ракет вони летять надто низько, і тому їх важко виявити системам ППО.
Безпілотники "Шахед-136", як стверджують в Ірані, здатні долати відстань до 2000 кілометрів, хоча експерти оцінюють дальність польотів цих дронів до 1000 кілометрів. Вони не несуть такого потужного заряду, як крилаті ракети, - боєголовка містить до 40-50 кг вибухової речовини.
Небезпека іранських БПЛА, зокрема, полягає в тому, що їхній невеликий розмір - близько 200 кілограмів - і низька висота польоту робить безпілотники набагато менш доступною мішенню для систем ППО. Радарам складно їх виявити, але українці вже непогано пристосувалися і більшість "Шахедів" не долітає до своїх цілей.
Військовий експерт Давид Гендельман звертає увагу на низку недоліків іранських БПЛА.
"Мала висота польоту, яка дозволяє їм залишатися невидимими для радарів, робить їх помітними неозброєному оку. Крім того, у цих безпілотників дуже гучний двигун - через нього в Україні їх уже прозвали "мопедами", і з цього шуму їх можна розпізнати навіть у темний час доби. Тож невразливою зброєю ці безпілотники назвати не можна - їх цілком можна збивати, і ЗСУ успішно це роблять", - зазначає Гендельман.
Не здатні змінити ситуацію на полі бою
Вже неодноразово різні військові експерти і офіційні особи заявляли, що ця зброя в руках рф не здатна змінити перебіг військових дій і потрібна більше для психологічного тиску на населення.
Так, наприклад, в своєму аналітичному звіті Американський інститут вивчення війни (ISW) писав, що використання росією безпілотників іранського виробництва не матиме такого ефекту, як це сталося з використанням Україною наданих США систем HIMARS. І навряд чи іранські дрони-камікадзе суттєво вплинуть на хід війни.
За даними ISW, російські війська не зосереджують ці безпілотники поблизу поля бою. Вони використовують багато БПЛА проти цивільних цілей у тилах задля терору, і такі дії не змінюють бойової картини на самому фронті.
Україна покращує захист
Shahed-136 зараз достатньо легко збивають за допомогою майже всіх засобів ППО. Слабкі місця цих БПЛА - невелика крейсерська швидкість 120-180 км/г, і прямолінійна траєкторія польоту, а також гучний двигун, характерний мопедний звук якого чутно здалека. За словами Валерія Залужного, 10-11 жовтня більшість Shahed-136 збили зенітно-ракетні комплекси виробництва Польщі. Зважаючи на те, що Польща із засобів ППО передавала нам ракети до комплексів С-300 та портативні ЗРК Piorun і Grom, йдеться саме про них.
Були повідомлення про неодноразові збиття "Шахедів" навіть з легкої стрілецької зброї.
Тому - найважливіше - вчасно виявити дрони. Доречі, для цього українські айтішники створили застосунок єППО, за допомогою якого кожний українець може допомогти нашим зенітникам швидше знаходити своії цілі, зокрема БПЛА.
https://telegazeta.com.ua/content/v-ukra-n-stvorili-zastosunok-dlya-borotbi-z-pov-tryanimi-zagrozami
Взагалі, можна сказати, що захист дуже швидко покращується. І завдяки тому, що наші військові краще розуміють можливості іранських дронів, і завдяки додатковій допомозі країн-союзників.
Україна також працює над захистом конкретних міст. Так, для Києва збираються створити «Залізний купол» від дронів: проєкт обговорювали у КМДА 7 жовтня представники київської влади та Кемерон Челл, президент канадійського концерну з виробництва дронів Dragan Fly, а його реалізацію відпрацюють під час Національного оборонного хакатону, який за підтримки НАТО відбудеться з 19 по 21 жовтня у столиці. Дроновий купол, якому вже дали назву «Муромець», — це потужна мережа антидронових пеленгаторів-перехоплювачів.
Іран має відповісти
Іран продовжує заперечувати свою причетність до постачань зброї до російської федерації.
«Новини про те, що Іран надає росії безпілотники, мають політичні амбції та росповсюджуються західними джерелами. Ми не надавали зброю ні одній зі сторін, що знаходяться в стані війни", - сказав на прес-конференції офіційний представник МІД Ірану Насер Канаані.
Проте уламки іранських БПЛА в містах України - факт, який говорить сам за себе.
Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк вважає, що Іран несе пряму відповідальність за вбивства українців.
"Іран прямо відповідальний за вбивства українців. Країна, яка пригнічує власний народ, тепер передає ru-монстрам зброю для масових вбивств у центрі Європи. Ось що означає незакінчену справу та поступки тоталітаризму. Той випадок, коли санкцій уже мало", - зазначив він.
А глава МЗС України Дмитро Кулеба попросив країни ЄС надати більше ППО Україні та запровадити санкції проти Ірану.
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що терористичні атаки, які виконуються за допомогою дронів-камікадзе, можуть поширитися та становити пряму небезпеку для всіх держав.
"Якщо не буде жорсткої спільної відповіді, практика терористичних атак за допомогою дронів, здатних долати сотні кілометрів, може поширитися і становитиме пряму небезпеку всім країнам вільного світу", – зазначив він.
В України теж дещо є
В Україні є навіть кращі БПЛА, адже США передали нам дрони-камікадзе Switchblade. До цього єдиною країною, якій США дозволили купити Switchblade, була Велика Британія. Вони працюють за схожим принципом, але більш ефективні.
Не сидять на місці і активісти-волонтери, яким допомагають українці. Сергій Притула та Сергій Стерненко 10 жовтня після масового обстрілу України оголосили збір на дрони-камікадзе RAM ІІ UAV і вже 11 жовтня заявили про завершення збору.
На озброєнні у ЗСУ також є ударні дрони Punisher та R-18.
Більш детально про наші БПЛА ми тут не розповідатимемо - заплануємо окрему статтю. А завершити хотілось би повідомленням, яке зробив сьогодні Укроборонпром.
"ЗСУ перемагають на полі бою, а тому атаки повітряними «мопедами» – ніщо інше, як агонія російської федерації. Залякування, терор цивільних мирних людей – їхні ниці методи.
Росіяни не зламають ні наші плани, ні наш дух. Укроборонпром працює у посиленому режимі з часу повномасштабного вторгнення. Ми практично нічого вам не розповідаємо (так треба, повірте), але це «нічого» успішно працює на полі бою, а ще деяке «нічого» раз за разом проходить успішні випробування.
Ви скажете, цього недостатньо. Згодні, тому віддаємо перевагу працювати 24/7, аніж заполоняти медіапростір голосними заявами".
Олексій Дмитренко
Читайте також:
Загинув доброволець зі Старобільщини Олександр Зубар
47300 |
Інше по темі:
|