Проміжні вибори в США: чого очікувати Україні У Сполучених Штатах закінчилося голосування на проміжних виборах, на яких громадяни США повністю переобирають Палату представників, третину Сенату, законодавчі збори та губернаторів у багатьох штатах. Республіканці розраховували здобути розгромну перемогу над демократами, але цього не сталося. Через добу після закриття виборчих дільниць багато ключових результатів у проміжних виборах у США ще не оголошено. Поряд з цим залишається відкритим питання, як вибори в Штатах вплинуть на допомогу Україні У США 8 листопада пройшли проміжні вибори до Конгресу. За попередніми результатами, Демократичній партії Джо Байдена, президента країни, загрожує втрата більшості у Палаті представників, тоді як Сенат вже контролюють і, скоріш за все, продовжать контролювати представники республіканської партії. На думку багатьох аналітиків, результати виборів однозначно матимуть вплив не тільки на наступні два роки президентства Джо Байдена та його політику щодо підтримки України.
Проміжні вибори: куди і кого обирають
Проміжні вибори у Штатах називають «референдумом щодо довіри чинному президенту», адже вони проводяться посередині президентського терміну, пояснює «Голос Америки». Зазначається, що Конгрес має два законодавчі органи - Верхню і Нижню палати, або ж, відповідно, Сенат і Палату представників. Сенат наразі контролюють республіканці, тоді як Палату представників – демократи.
Вибори у Палату представників проводяться від усіх 435 округів конгресу у кожному із 50 штатів США (тобто переобирається весь склад). У Верхню палату має буде обрано 35 зі 100 сенаторів. Сенатори поділяються на три класи, терміни повноважень яких розподіляють таким чином, щоби раз на два роки обиралися сенатори однієї з груп. Сенатори третього класу востаннє обиралися у 2016 році та знову будуть обрані 2022 року.
Переможці виборів складуть 118-й Конгрес США.
Крім того, у 36 штатах із 50 переобирають губернаторів, а у 46 – повністю або частково законодавчі органи. Під час проміжних виборів партія чинного президента зазвичай втрачає місця у Конгресі.
Поточні результати
Підрахунок голосів у проміжних виборах продовжується і саме від нього залежить доля чотирьох десятків крісел у Конгресі.
Попередні підрахунки підтверджують прогноз телекомпанії CBS, що контроль над Палатою представників перейде до республіканців, повідомляє BBC. Наразі обидві палати Конгресу контролюються демократами Джо Байдена, американського лідера.
Сам президент США вже дав зрозуміти, що «відкритий для всіх хороших пропозицій» і готовий працювати з республіканською більшістю в палаті представників або у Сенаті, але не підтримає жоден із законопроєктів, які, на його думку, можуть зашкодити робітничому класу, включно зі зниженням податків для багатих. За словами Байдена, результати проміжних виборів показали, що американці не хочуть, щоб їхні політики ув’язали у нескінченних політичних баталіях.
До виборів демократи займали у Палаті представників 220 крісел, республіканці – 212. Щоб отримати більшість, у партії має бути 218 місць. Тобто, щоб перехопити ініціативу, республіканцям потрібно отримати на цих виборах лише шість мандатів (і повторно виграти в інших округах).
Поки, відповідно до попередніх результатів, результат республіканців можна вважати непоганим, проте назвати великим успіхом – ні.
Поряд з цим Дональд Трамп, експрезидент США, назвав підсумки проміжних виборів великою перемогою.
«Хоча в деякому сенсі вибори дещо розчарували, на мій погляд, це була дуже велика перемога. Загалом 219 перемог і 16 поразок (за його версією), у кого колись виходило краще?», – заявив Трамп.
Результати виборів до Сенату Сполучених Штатів стануть відомими у грудні після другого туру, який відбудеться в штаті Джорджія, повідомляє інформагентство Reuters. Як стало відомо, в Джорджії після підрахунків 99% голосів жоден із кандидатів не набрав абсолютної більшості голосів, тому, ймовірно, саме другий тур голосування 6 грудня визначить розподіл місць у верхній палаті Конгресу.
В чому важливість цих виробів
Як вже зазначалося, результати цих виборів у Штатах неминуче сильно вплинуть на наступні два роки президентства Байдена та його політику. Усі 435 членів Палати представників переобираються кожні два роки. Останні два роки більшість у палаті мали саме демократи. Це типовим для Сполучених Штатів: за обрання нового президента його партія найчастіше отримує контроль над обома палатами Конгресу.
Проте шанси демократів зберегти свій вплив у Конгресі невеликі - зазвичай партія чинного президента під час його першого терміну проміжні вибори програє. Виняток був лише у 2002 році, через рік після терактів 11 вересня, коли популярність Буша-молодшого була дуже високою.
Втрата будь-якої з палат ускладнить у наступні два роки життя президенту Байдену, оскільки республіканці намагатимуться блокувати ухвалення законів, і зможуть проводити свої - наприклад, це може стосуватися допомоги Україні.
Питання України
Для України вкрай важливі результати проміжних виборів у Штатах. Наша держава мала підтримку в обох палатах Конгресу. Питання майбутньої підтримки збоку республіканців, якщо вони все ж таки очолять весь Конгрес, залишається відкритим.
Так, за результатами опитування дослідницького американського центру Pew Research Center стало відомо, що дедалі більше американців вважають, що Сполучені Штати надають забагато допомоги Україні. У березні такої думки дотримувалися лише 7% громадян, а вже у вересні 20%. Серед прихильників Республіканської партії таку думку підтримують 32% виборців.
Майбутня підтримка
Щодо майбутньої підтримки та допомоги Україні існує безліч думок. Так, Бен Джуда, старший науковий співробітник аналітичного центру Атлантичної ради у Вашингтоні, вважає, що прихід республіканців не зупинить надання допомоги України, але поряд з цим можуть виникнути певні «тертя».
Безумовно «тертя» у Конгресі виникатимуть, адже позиція деяких представників республіканців є антиукраїнською і дехто відверто каже, що Україна не отримає жодної копійки у результаті перемоги республіканців.
«Єдиний кордон, який демократів хвилює – це Україна, а не південний кордон Америки. За республіканців жодної копійки не дістанеться Україні», – заявила Марджорі Тейлор Грін, членкиня Республіканської партії США.
Поряд з цим Ліз Чейні, представниця республіканців від штату Вайомінг, розкритикувала заяву Ґрін, назвавши її слова «саме тим, чого хоче Путін». На її думку, якби республіканці були такими у 80-х роках, то США програли би холодну війну.
Колишній американський посол в Україні Джон Гербст також вважає, що результати виборів у США суттєво не вплинуть на подальшу підтримку.
«Деякі оглядачі побоювались великої перемоги республіканців, що така перемога могла би впливати погано на американську підтримку України. Це була гіпотеза. Але те, що виходить зараз, я би сказав, що це певна перемога для демократів. Тому я очікую, що американська підтримка України продовжиться на тому ж рівні, як і сьогодні. І, на мій погляд, ця допомога буде нашою політикою на наступні два роки», - зазначив він.
До того ж, за словами Гербста, наразі українські дипломати та політики ефективно працюють з конгресменами і сенаторами від обох політичних таборів у США щодо надання Україні допомоги.
Бюрократичні проблеми
Кевін Маккарті, лідер республіканців, заявив, що підтримує Україну, однак його партія, за умови виграшу, вимагатиме від неї більшої підзвітності щодо постачання військової допомоги.
«Потрібна упевненість, що ресурси спрямовуються туди, де це потрібно. І потрібно, щоби Конгрес і Сенат мали можливість відкрито обговорювати це», - сказав Маккарті.
Андерс Аслунд, американський економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council, зазначив, що дві третини американців поки дотримуються думки, що Україну і надалі треба підтримувати зброєю та грошима, а вище згадану Марджорі Тейлор Ґрін він назвав «божевільною жінкою» і зазначив, що у Конгресі таких як вона – меншість.
Аслунд зазначив, що коли голосували за підтримку України, то приблизно чверть і сенаторів, і конгресменів від Республіканської партії голосували проти, і три чверті республіканців і буквально всі демократи голосували за підтримку України.
«Можливо, трохи збільшиться людей Трампа, але більшість республіканців також підтримують Україну», - зазначив економіст.
За словами експерта, прихильники Трампа кажуть, що необхідно перевірити, чи немає корупції, про необхідність контролю, вони хочуть певні контрольні системи, які були для Афганістану.
«Це значить - величезна бюрократія, затримки рішень про підтримку та надання цієї підтримки. Республіканці зазвичай не говорять, що надають перевагу Путіну та диктатурі, вони кажуть - ми хочемо, щоб не було корупції», - сказав Аслунд.
Водночас експерт вважає, що в разі отримання республіканцями більшості у Конгресі великої різниці у зовнішній політиці США не буде.
«Тут є велика згода, і особливо щодо України, проти росії. Не потрібно надто перейматися. Але це може бути повільніше. Інша проблема, що американцям не подобається, що США надали набагато більше Україні, ніж ЄС», - зазначив економіст.
За словами Аслунда, і республіканці, і демократи сподіваються, що наступного року ЄС надаватиме більше підтримки Україні.
Що думають в Україні
Результати проміжних виборів у США для України, Америки і світу в цілому є набагато кращими, аніж могли бути. Таку думку висловив експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій, дипломат, радник міністра оборони України (2020) Олександр Хара. Він також спрогнозував, що суттєвих змін щодо підтримки України не відбудеться, припустивши водночас, що можуть змінитися параметри допомоги.
«Я не думаю, що хтось буде принципово блокувати українські питання чи вимагати кардинальної зміни політики щодо України. Мені здається, те, чим ми були задоволені весь цей час - двопалатна і двопартійна пітримка - є і залишатиметься. Є окремі республіканці-трампісти, які будуть відігравати негативну роль, але вони точно не є більшістю, в них обмежені можливості для того, щоб нав'язати якусь іншу політику. Якби була «червона хвиля» і більше трампістів зайшло у Конгрес, то, безумовно, ситуація могла б бути набагато гіршою для нас», - вважає експерт.
Підготував Євген Голобородько
Фото з мережі Інтернет
47623 |
Інше по темі:
|