Інфляція, 8 млрд євродопомоги, паритет євро і долара, заарештоване майно Національний банк України назвав причини швидкої інфляції
Споживча інфляція у червні поточного року прискорилася до 21,5% у річному вимірі. Причина цього полягає у шоках пропозиції, які спричинені повномасштабною війною росії в Україні. Про повідомив Національний банк України (далі НБУ).
"Ідеться, зокрема, про порушення ланцюжків постачання, скорочення пропозиції окремих товарів, збільшення витрат бізнесу, фізичне руйнування потужностей та інфраструктури внаслідок терористичних дій росії та окупації окремих територій. Інфляційні очікування економічних агентів погіршуються, що створює додатковий ціновий тиск", - пояснили у НБУ.
Крім того, у НБУ відзначили, що фіксація офіційного курсу гривні до долара США, комунальних тарифів та часткове налагодження постачання продукції стримували зростання цін.
У Нацбанку наголосили, що темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари зросли до 21,5% р/р унаслідок збільшення виробничих витрат бізнесу. Зокрема, зростання цін на м'ясні та рибні продукти, олію, маргарин, борошняні вироби та безалкогольні напої прискорилося. Водночас відзначається уповільнення зростання цін на олію через ефект бази порівняння та більшої пропозиції.
Непродовольчі товари подорожчали до 9,2% р/р через зростання витрат на логістику та підвищений попит на ці товари, оскільки українці поступово повертаються додому.
Вартість послуг також зростала швидше - на 14,3% р/р. Під впливом підвищеного попиту у відносно безпечних регіонах збільшувалася вартість оренди житла, послуг, пов'язаних з ремонтом житла, через дефіцит деяких витратних матеріалів і робочої сили.
Спеціалісти Нацбанку додали, що через підвищення цін на пальне зросла вартість послуг таксі. Найшвидше дорожчали і медичні послуги, а також послуги салонів краси, кінотеатрів, спортивних закладів та закладів громадського харчування. Водночас низькими темпами зростала вартість послуг готелів та пансіонатів через відсутність туристичного сезону цього року.
Подорожчання сирих продуктів значно прискорилося - до 36,1% у річному вимірі. Зокрема, зростання цін на крупи спричинене вичерпанням запасів та скороченням поставок, на сіль - дефіцитом на внутрішньому ринку внаслідок припинення діяльності, а пізніше - руйнуванням основного видобувного підприємства в Україні. В Україні також швидше зростали ціни на овочі, фрукти та ягоди, цукор.
Експорт трохи пожвавився, що вплинуло на уповільнення темпів падіння цін на яйця та прискорення зростання цін на курятину, молоко та свинину.
Зростання адміністративно регульованих цін прискорилося - до 14,8% р/р. Вагомий внесок у зростання цін у відповідній категорії товарів мало подорожчання алкогольних напоїв через розширення попиту внаслідок ослаблення обмежень на продаж алкоголю у різних регіонах України та звуження пропозиції.
Темпи зростання вартості палива стрімко прискорилися - до 90,9% р/р через високі ціни на нафту, дефіцит палива та великі витрати на логістику.
У НБУ також наголосили, що подальше прискорення споживчої інфляції свідчить про посилення інфляційного тиску через війну.
Україна стала членом програми співробітництва армій країн НАТО
Україна стала асоційованим членом багатосторонньої програми взаємосумісності (MIP), яка реалізує технологічну співпрацю збройних сил країн, що входять до альянсу. Про це повідомив прес-центр Міністерства оборони України.
Зазначається, що тепер країна отримала право спільно розробляти і змінювати ключові стандарти НАТО з питань взаємодії систем бойового управління та суміжних стандартів.
"Україна має потужний ІТ-потенціал і є гідним союзником НАТО. Упевнений, ми привнесемо свою експертизу в розвиток колективної безпеки", – заявив Олексій Резніков, міністр оборони України.
За підтримки Трастового фонду C4 Україна-НАТО та програми MIP зроблено великий внесок у розвиток української системи ситуаційної поінформованості Дельта, яку з 2016 р. розробляють українські військові ІТ-фахівці.
Наголошується, що про членство в програмі технологічного співробітництва Україні повідомили по офіційних дипломатичних каналах. Відтепер прапор країни буде включено до шаблону оформлення всіх документів MIP.
Держава отримає партію заарештованого майна на суму більшу ніж 100 млн грн
Служба безпеки України передала в АРМА нову партію заарештованого майна на понад 100 млн грн. Про це повідомляє прес-служба відомства.
"У державне управління перейдуть: понад 800 кг срібла у вигляді банківських злитків, 6 га земельних ділянок та три квартири у Києві загальною площею майже 400 кв. м, сотні тисяч готівки у доларах США, гривнях та євро", - йдеться у повідомленні СБУ.
Зазначається, що це майно СБУ вилучила ще минулого року під час багатоетапної спецоперації у Києві та Харкові.
"Тоді українська спецслужба нейтралізувала угруповання, яке переправляло гроші з росії на територію України через підсанкційні платіжні системи. За оперативними даними, такі схеми використовувала ворожа агентура, яка отримувала кошти від своїх російських кураторів на провадження підривної діяльності проти нашої держави", - зазначили у службі.
Вісім мільярдів євро допомоги від ЄС
Україна отримає другий транш макрофінансової допомоги Європейського Союзу у вісім мільярдів євро. Це сума, що залишилася, передбачена новим пакетом допомоги. Про це заявила представниця Єврокомісії у Брюсселі під час брифінгу, повідомляє видання "Європейська правда".
"Важливо наголосити, що ми маємо намір незабаром вийти з пропозицією про надання решти макрофінансової допомоги. І решта включатиме повну суму допомоги, яка була погоджена Європейською радою на відновлення України. Технічна робота з другого траншу ведеться, щоб надати її якнайшвидше", - зауважили у Єврокомісії.
Чиновниця підтвердила, що йдеться саме про суму у розмірі восьми мільярдів.
"Ми працюємо над другою частиною макрофінансової допомоги, яка становить вісім мільярдів євро", – повідомила представниця Єврокомісії.
Також вона запевнила, що літній період відпусток в інститутах ЄС не затримає роботи над другим траншем.
"Перший транш затверджено менш ніж через два місяці після того, як ми вперше анонсували плани щодо його надання. Так у Європі період відпусток, але інститути функціонують, Єврокомісія продовжує роботу протягом літа. Тому ми сподіваємося, що рішення про другий транш буде якомога скоріше", - повідомила вона.
Кількість загиблих у Часовому Яру зросла до 36 осіб
Віктор Вітовецький, директор департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України, оголосив в ефірі українських телеканалів про те, що кількість жертв у місті Часів Яр, внаслідок ракетного удару росіянами, зросла до 36 осіб, повідомляє видання "Укрінформ".
"Щодо Часового Яру ще тривають роботи. Вони завершуються, але ще тривають з розбору завалів. 36 людей загинули внаслідок цього удару, зокрема дитина. Дев'ятеро людей вдалося врятувати. Думаю, найближчим часом роботи будуть завершені", - сказав представник ДСНС.
Курси євро і долара зрівнялися вперше за 20 років
Курс євро наблизився до паритету з доларом. Єдина європейська валюта знизилася на 0,8% – до 1,0105 за долар. Про це повідомляє видання "Reuters".
Повідомляється, що євро дешевшає, бо трубопровід Північний потік-1, по якому російський газ йде в Німеччину, почав щорічне технічне обслуговування тривалістю 10 днів. Інвестори стурбовані, що ремонт може бути продовжено через війну в Україні і це ще більше обмежить постачання газу в Європу і призведе до рецесії в економіці єврозони.
"Схоже, на нас чекає випробування паритетом – маємо два важливі звіти зі США, і це також може бути каталізатором на додаток", – сказав стратег Societe Generale Кеннет Брукс, маючи на увазі дані про інфляцію та роздрібний продаж.
Він зазначив, що євро, найімовірніше, зміцниться тільки після того, як покращиться європейська економічна перспектива, і в тому випадку, коли в США ослабнуть можливості для агресивного підвищення відсоткової ставки.
Підготував Євген Голобородько
Фото з телеграм-каналу СБУ 45761 |
Інше по темі:
|