Радіоперехвати з акцентом, "окупація" НАТО України, фальшиві ілюстрації: про що брехали ЗМІ кремля цього тижня Радіоперехвати, які регулярно публікує Головне управління розвідки Міноборони України, не дають покою росіянам та їхнім прихвосням, які записують аудіофейки. Цього разу окупанти вигадали перехват, з яким провалилися по повній. Про цю та інші брехливі "новини" — в нашій черговій добірці.
"Іноземні найманці"
Гауляйтер із Запорізької області Володимир Рогов опублікував аудіо, яке, як він стверджує, є радіоперехватом розмови "іноземних найманців".
У цьому випадку не треба навіть шукати спростування цієї брехні, адже жахливий російський акцент видає з головою горе-акторів.
НАТО "окупує" Україну
Не можуть спати спокійно в Кремлі й від інформації про чергові партії військової допомоги Україні західними партнерами. Цього разу росіяни взяли відео на сторінці міністра оборони України Олексія Резнікова з тест-драйвом техніки Stryker і Cougar та замінили слова. Внаслідок роботи монтажерів на відео з'явився закадровий текст: "Ця зброя допоможе нам окупувати територію України".
На справжньому відео, яке опублікував Резніков, немає закадрового тексту. Про це повідомили аналітики VoxCheck. "На оригінальному записі немає слова "occupy", натомість є "liberate", що означає звільнити територію, а не окупувати", — йдеться в публікації.
Карикатура в британському виданні
Вистачає роботи й кремлівським карикатуристам, які намалювали фейкову обкладинку британського видання The New European. На малюнку зображений президент України Володимир Зеленський, який сидить на руках у Далай-лами, а поруч стоїть прем'єр Британії Ріші Сунак.
Фактчекери "Без брехні" звернули увагу на те, що під номером випуску, який вказали росіяни, на сайті видання опублікована зовсім інша ілюстрація. "На фейковій обкладинці з правого боку вказано, що це квітневий випуск. На оригіналах — дата виходу щотижневої газети прописала зліва. Номер фейкової обкладинки — 337. На офіційному сайті №337 вийшов 20 квітня і має вигляд він зовсім інакший. На титулі — світлина Ріші Сунака, який сидить у кріслі", — зазначили автори спростування фейку.
"Альтернативні сапери"
Російські пропагандисти поширили фейк, що нібито в Україні не вистачає фахівців для розмінування територій, і тому для цього використовують свійських тварин. ЗМІ окупантів пишуть, що ЗСУ заганяють худобу на мінні поля і називають українських захисників "живодерами".
Російська брехня ґрунтується на публікації видання Kyiv Post, яка розповідає про покинутих свійських тварин у зоні ведення бойових дій. Український військовий в статті розповідає, що отара овець пересувалася територією, яка може бути замінована. "У матеріалі немає ані слова про те, що ЗСУ "спеціально" пустили тварин ймовірно замінованою територією. Стадо на вільному випасі у пошуках їжі саме собою забрело у зону ведення бойових дій. Твердження росЗМІ про те, що Збройні сили України почали спеціально "заганяти на міни худобу" — це фейк, спрямований на дискредитацію української армії", — пишуть фактчекери StopFake.
Привітання з Великоднем
Ну і як без релігійної тематики. У соцмережах пропагандисти поширювали інформацію, що румунські військові опублікували фото цвинтаря, вітаючи українських захисників з Великоднем.
"Листівка справді була поширена на сторінці Сухопутних військ Румунії у Facebook, але вона не була адресована саме ЗСУ", — пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки с посиланням на журналістів StopFake.
У тексті ж самої листівки повідомляється: "Генеральний штаб Сухопутних військ бажає вам з нагоди Великодня миру, здоров’я та душевного спокою, і нехай Світло Святого Воскресіння принесе вам щастя та надію! Христос Воскрес!". До того ж фактчекери звернули увагу, що на самій картинці немає ані надгробків, ані надгробних хрестів, які б символізували цвинтар.
Степан Андрющенко
Читайте також:
"Втоплений" Leopard 2 та "Ярс" на кордоні з Фінляндією: чергова порція фейків кремля 49978 |
Інше по темі:
|