Не тільки в "Твіттері": добірка російської брехні зі соцмереж На тижні, що минає, видання ВВС повідомило, що у Twitter акаунти, що придбали підписку Twitter Blue, поширюють фейки про Україну. Низка публікацій набрала мільйонні перегляди. Проте не тільки Twitter є майданчиком розповсюдження росіянами брехні про Україну, кремль поширює фейки у підвладних ЗМІ, у Telegram, Facebook тощо. Ми підготували чергову добірку російської брехні Спалили прапор Болгарії
Світлина, на якій спалюють прапор Болгарії, поширюється в соцмережах. Автори публікації стверджують, що це нібито українці вирішили так показати своє ставлення до цієї країни.
Направді, як з'ясували фактечери проєкту StopFake, ця світлина була зроблена ще у 2021 році, і не в Україні, а в селі Вечани, що в Македонії. "Хоча цей фейк неодноразово спростовували користувачі соціальних мереж і фактчекери, він продовжує поширюватися й донині", — йдеться в публікації журналістів.
"Український слід" у протестах за кордоном
Російські пропагандисти висвітлюють мітинги та протести у країнах світу і намагаються привʼязати туди "український слід". Нібито у таких провокаціях беруть участь українці, а дехто навіть дає протестантам зброю, яка була передана Україні в рамках допомоги. Наприклад, йдеться про події у Франції, де відбулися сутички між цивільними та силовиками.
"Мета такої ІПсО — навʼязати суспільству думку, що там, де Україна та українці, — панують хаос і безлад. У такий спосіб ворог намагається зменшити підтримку України від її міжнародних партнерів", — пояснили в Центрі протидії дезінформації.
Мобілізація вагітних
Шквал реакцій викликала інформація, що в Україні нібито мобілізують навіть вагітних жінок. Повідомляється, що для них навіть шиють спеціальну військову форму.
Проте обов'язкової мобілізації для жінок в Україні немає, вона суто добровільна. Що стосується форми для військовослужбовиць, то її дійсно створюють, як і форму для вагітних. "Йдеться про задоволення потреби у комфортній жіночій військовій формі. Станом на травень 2023 року у ЗСУ служать 42 тисячі жінок військовослужбовиць, із них 5 тисяч — на передовій", — пише Вокс Україна.
Що з волоссям у Буданова
Керівник української військової розвідки Кирило Буданов не дає спокою кремлівським пропагандистам. Вони продовжують розганяти тему, що в нього є двійник. У Telegram-каналах поширюють два фото, стверджують, що одне з них зроблено 24 червня, на ньому Буданов лисий, а друге — нібито 25 червня, і там головний розвідник України вже з волоссям.
Журналісти проєкту "Ґвара медіа" знайшли обидва ролики, з яких пропагандисти зробили скриншоти. З'ясувалося, що перший, де Буданов з короткою зачіскою, був зроблений з інтерв’ю 24 червня 2023 у телемарафоні "Єдині новини", а другий — ще 16 травня на каналі ISLND TV, що виходить на YouTube.
І знову ЗАЕС
Ситуація на Запорізькій АЕС тримає в напрузі багатьох українців. Цим користуються у Кремлі, щоразу вигадуючи нові фейки про загрозу від України. Цього разу пропагандистські ресурси заявили, що нібито датчики для вимірювання радіаційного фону, які встановили в Києві, та відпрацювання сценаріїв теракту на ЗАЕС свідчать про підготовку України до підриву станції.
У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підтвердили, що в Києві дійсно встановили такі датчики. "Для того, аби надавати тисячам користувачів застосунку "Київ цифровий" інформацію про стан повітря. Це обладнання позбавляє рф можливості використати ядерну зброю в режимі інкогніто", — пояснили в Центрі. Що стосується "відпрацювання сценаріїв", то насправді рятувальники проводять навчання з ліквідації наслідків надзвичайних операцій та з радіаційного захисту.
Степан Андрющенко
Читайте також:
Брехня про вибори, холеру та удар по Краматорську Росіяни втопають у брехні 51304 |
Інше по темі:
|