Лавандова гора Закарпаття Лавандові поля у Перечині - найбільші в Україні. Під час лавандо-трояндового сезону їх відвідують тисячі туристів щодня Закарпатські ліси - величні та могутні. Коли проїжджаєш поруч з ними, час ніби зупиняється. Ти не встигаєш сповна насолодитися кожним деревом, бо наступне здається тобі ще красивішим та неповторним. І ти їдеш і не знаєш, що може бути кращим, ніж опинитися саме тут і саме в цей час. Ця думка поволі зникає, коли приїжджаєш до перлини закарпатського туризму - Лавандової гори Аромат лаванди потрапляє в тебе, як тільки виходиш з автомобіля. Він наповнює все тіло до останньої клітини, а від краси захоплює дух. Відкриваєш очі і бачиш навколо себе тисячі кущів лаванди. А навколо того квітучого провансу - високі ліси.
Лаванда посаджена на горі у мальовничому містечку Перечин на Закарпатті. Цю казку створила сім'я підприємців Качур - Юрій та Мирослава. Три роки тому жінці таки вдалося достукатися до серця чоловіка, аби він погодився на таку авантюру.
- Інколи так зірки складаються чи Боженька допомагає, але нам запропонували купити земельну ділянку, - розповідає Мирослава Качур. - І коли вийшли сюди, як поглянули на ту красу, то чоловік сказав, що, мабуть, пісня "Лаванда, горная лавадна", сюди вписується.
Процес вирощування
Засаджувати гору почали із 400-т кущів лаванди менше ніж три року тому. Зараз це число перевалило за 300 тис. Загалом лавандою засіяно більше 10 га.
У процесі вирощування перечинці не використовують ніяких гербіцидів та пестицидів, бо, крім лавандових полів, вони виготовляють крафтову продукцію з лаванди.
- При посадці важливо все правильно зробити, - розповідає пан Юрій. - Треба однозначно обирати сонячну сторону, бо в тіні вона поступово пропаде. До ґрунтів немає ніяких вимог, бо знаємо, що лаванда - то чагарник. А чагарники ростуть всюди. Його не треба поливати та удобрювати. Краще обирати не насіння лаванди, а готову розсаду.
Крім лаванди, підприємці вирощують дамаську троянду та фундук. Оскільки ми були не в сезон троянди, то не змогли насолодитися її цвітінням. А те, як росте фундук, побачили власними очима.
Багато туристів
Сотні туристів на день відвідують Лавандову гору. Як каже пан Юрій, якщо кількість кущів порахувати можна, то туристів - ні. За його словами, у середньому це десь близько тисячі чоловік на день.
Аби потрапити у лавандовий рай, треба заплатити 100 грн. Якщо ви захочете фотографувати на професійний фотоапарат, то треба буде доплатити ще сотню. Також на території працює фотограф, який за 450 грн проведе фотосесію. Треба додати, що на території можна орендувати різні предмети для красивих фото - капелюшки, сукні, парасольки тощо.
- Є ще такий нюанс щодо кількості людей, - пояснює підприємець, - У нас безкоштовний вхід для дітей до 10 років, пенсіонерів 60+, учасників АТО та інвалідів. Вони можуть приходити, аби прогулятися полем, пофотографуватися та послухати нашого екскурсовода.
На Лавандову гору їдуть звідусіль - Львів, Хмельницький, Дніпро, Київ, Чернівці... Туристів з-за кордону поки не було, але подружжя сподівається, що наступного року їх туристична локація стане більш популярною.
Крафтові товари
Не лавандою єдиною цікаве це місце. На території фермерського господарства знаходиться крамничка крафтових товарів. До виготовлення продукції долучилися і доньки Качур. Дівчата варять мило та роблять бомбочки для ванн.
Крім того, на сувенір можна придбати ефірну олію, гідралат, чай, сироп, конфітюр, саше, приправу "Лаванда свіжа", "Висушена лаванда", тонік для обличчя, ляльок, подушки, ароматичні мішечки та свічки, а також фірмовий напій - лавандівку.
Туристів тут пригощають смачнющим морозивом з лавандовим сиропом. Чай та кава також лавандові. Млинці тут - особливий витвір мистецтва. Їх, до речі, пече мама одного із подружжя. Їх подають у трьох кольорах: фіолетові з лавандовим конфітюром, рожеві - з трояндовим, а зелені - до лавандівки.
Багато фотозон
На Лавандовій горі створено багато різних локацій для фотосесій. Найвідоміша з них - височезна біла гойдалка, яка розташована у самому кінці поля. За словами Мирослави Качур, це найвища гойдалка в Україні.
Також серед поля розставлені стіл та два білосніжних стільці, є вишукані бесідки, велосипед з повною корзиною лаванди.
Відцвіла...
Нашій журналістській групі поталанило побачити це неймовірне видовище - цвітіння лавандового поля. Вже через декілька днів її скосили. Тепер з неї будуть виготовляти екологічні товари для продажу.
Сім'я Качур запрошує всіх відвідати їх гору вже наступного року з 15 червня. А поки трояндо-лавандовий сезон завершено.
Марина Мухіна
Фото автора
Матеріал виготовлено в рамках прес-туру в межах проєкту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews
Сім'я Качур 41680 Крамниця крафтових товарів 41681 Улюблена локація туристів 41682 Букет з лаванди - популярний сувенір серед туристів 41683 Відомі млинці з лавандовим та трояндовим конфітюром 41684 Панорамний вид на Лавандовій горі 41685 |
Інше по темі:
|