Добірка фейків тижня: росіяни зробили втікачами адміністрацію Куп'янська та танкістів, а українцям за кордоном "роздали" повістки "Ні дня без фейку та маніпуляції!" — за таким девізом працюють російські пропагандисти. Ми зібрали для вас нову добірку "перлів" з-за поребрика, які розповсюджували протягом тижня ресурси окупантів.
Де адміністрація Куп'янська
Кремлівська пропаганда розповсюдила фейк, що адміністрація міста Куп'янськ Харківської області втекла. А разом з нею місто залишили правоохоронці, силовики та інші держоргани. Публікації про це з'явилися навіть у закордонних ЗМІ.
Керівник Куп’янської військової адміністрації Андрій Канашевич спростував черговий фейк росіян. "Останні декілька днів ворог наполегливо розповсюджує інформацію про евакуацію державних органів, вивіз майна організацій і установ та, нібито, заклики до евакуації місцевих мешканців на тлі майбутнього масованого наступу в районі міста Куп‘янськ. Районна військова адміністрація, СБУ, Національна поліція, прокуратура Куп’янського району знаходяться на робочих місцях та продовжують належним чином виконувати свої функції. Збройні сили України тримають ситуацію під повним контролем", — написав він на своїй сторінці у Facebook та опублікував світлину на підтвердження своїх слів.
Що взяв шойгу
Міністр оборони рф сергій шойгу на селекторній нараді заявив, що армія путіна має повний контроль над населеними пунктами Соледар, Кліщіївка, Краснопілля, Благодатне, Миколаївка Донецької області та Підгірне, Лобкове Запорізької області. Він також згадав про "успішний" розвиток бойових дій під Бахмутом і Вугледаром.
В Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України звернули увагу, що з міста Соледар українські війська вийшли ще 25 січня, про що офіційно повідомляло командування ЗСУ. "Щодо інших населених пунктів, то їхнє захоплення ворогом на даний час не підтверджується. Українські Сили Оборони продовжують захист на кожному зі згаданих напрямків", — йдеться в повідомленні української розвідки.
Танкісти-втікачі
Кремлівські пропагандисти та різні z-канали розповсюдили інформацію, що нібито двоє українських танкістів, які поїхали навчатися до Німеччини опановувати танки Leopard 2, втекли з навчального центру та "попросили політичний притулок" у ФРН. В якості доказу вони приплели до своїх публікацій скриншот з британського сайту Financial Times.
Проте оригінал публікації з'явився ще 2 лютого. Автори статті розповідали лише про те, що танкісти з України "наступного тижня" мають розпочати навчання на німецьких танках. В оригіналі абзац був таким: "Двоє людей, обізнаних із підготовкою, сказали, що все готово для початку навчань українських військових із використання сучасних бойових танків після того, як кілька європейських країн минулого тижня пообіцяли відправити їх до Києва, чому передували місяці обговорень і тиску з боку України". Пропагандисти підробили його на свій манер: "Двоє українців з тих, що прибули на навчання, попросили політичного притулку в Німеччині через небажання гинути на безглуздій війні. Вони стверджують, що збільшення поставок зброї в Україну жодним чином не сприятиме перемозі Збройних сил України". Скриншоти оригінальної публікації та посилання на неї дав "Укрінформ".
Що сказав та чого не сказав Зеленський
Російські пропагандистські змі у притаманній їм манері не тільки обізвали Зеленського, а ще й приписали йому слова, які він не казав. Нібито висловлюючи слова співчуття народу Туреччини, який постраждав від масованого землетрусу, президент України попросив про військову допомогу.
Аналітики проєкту StopFake встановили, що насправді Зеленський не писав таке, а скриншот із повідомленням кремлівські фейкомети створили, використовуючи графічні редактори. "Цей пост був створений у фоторедакторі, президент Зеленський не висловлював співчуття Туреччині в такій формі, про що свідчать усі його звернення з приводу руйнівного землетрусу. Також в офіційному акаунті українського президента спочатку було опубліковано звернення турецькою мовою, а після — українською. На фейковому скриншоті пост турецькою мовою відсутній. Для більшої достовірності агітпроп навіть вигадав легенду, що нібито цей пост видалили, але на недостовірність скриншота вказує й інший шрифт допису - різницю шрифтів видно і на фейковому скриншоті між публікацією-вираженням подяки британському прем'єру і наступною публікацією — нібито зверненням до турецького народу", — пишуть автори дослідження.
Вам повєстка
Ще один фейк пропагандистів стосується роздачі повісток українцям, які зараз перебувають за кордоном. Пішла ця брехлива інформація з TikTok. Користувач з ніком @jenyamisura опублікував відео, на якому нібито в Польщі робітникам з числа громадян України видають повістки. Автор публікації стверджував, що про подібні випадки йому повідомили знайомі.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України зазначили, що відео — фейкова постановка Кремля. "Відповідно до правил, українські дипустанови за кордоном повинні вести військовий облік чоловіків. Проте вони не мають права на вручення повісток людям, які перебувають на консульському обліку", — наголосили в Центрі.
Степан Андрющенко
Читайте також: Правдою по фейках: про що кремль брехав протягом тижня 48814 |
Інше по темі:
|