Нове про видобуток вуглеводнів Більше місяця тому "ТЕЛЕгазета" писала про можливий факт видобутку нафти та газу в межах Шульгинської громади приватною компанією "Стратум Україна". В реєстрі Оцінки впливу на довкілля ми знайшли нову інформацію щодо цієї діяльності Після публікації цієї новини деякі жителі Шульгинської громади відреагували на таку планову діяльність. Місцеві жителі, керівництво СТГ та представники громадської організації "Українська природоохоронна група" внесли декілька зауважень та пропозицій щодо видобутку нафти та газу у цьому регіоні.
Дехто - проти
Свої заперечення щодо видобутку нафти та газу висловили Дмитро Чубар та Віктор Крівко. На їх думку, такі роботи матимуть негативний вплив на стан навколишнього середовища та знищать екологію Луганщини. Нижче наведено фрагменти їх звернень (повний варіант можна прочитати в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля ).
"Доброго дня! Хоча для нас, мешканців Старобільщини, настають дуже не добрі часи!! Я, мої родичі і знайомі дізналися про дуже жахливу для нас новину, що в нашому районі, а саме в селі Шульгинка, на відстані 2О км від міста Старобільськ буде здійснюватися видобуток газу та нафти!! Як корінний мешканець Старобільщини та пересічний громадянин України хочу вам повідомити, що це є справжнім злочином проти населення нашої держави!! Всім відомий факт, що видобуток вуглеводнів призводить до погіршення екологічного становища та руйнації навколишнього природного середовища, а видобуток сланцевого газу та нафти навіть до знищення всього живого на великій площі. Основа життєдіяльності нашого регіону є питна вода. Знищення запасів питної води призведе до повної ліквідації життєдіяльності нашого краю та смертельних незворотних наслідків на нашій землі..." - пише Дмитро Чубар.
Інший мешканець Старобільського району, Віктор Крівко, вважає, що газовидобувна діяльність вплине не тільки на стан природи, а й на цілісність держави.
"Видобуток сланцевого газу на Луганщині і наслідок цього лише на руку сепаратистам і Кремлю. Тоді виникає питання: хто стоїть за всім цим, хто проштовхує ідею знищення Луганщини видобутком сланцевого газу, чи не Путін організовує справжню диверсію в тилу української армії через своїх таємних союзників? Кому, як не Путіну зараз вигідно знищити бойовий дух української армії, розкласти патріотичні почуття бійців, отруїти землю і воду, де відважно тримають оборону українські воїни, квітучу землю зробити пустелею і повернути їх ненависть проти Києва, проти Президента і Уряду України! Через сім років, коли навчилися воювати і всюди розійшлася зброя, Україні може загрожувати жахлива трагедія і наслідки зараз важко уявити.
Хочеться сказати і про те, що гроші, які деякі мріють отримати з видобутку сланцевого газу, не принесуть користі нікому. За знищення родючих земель, населення Луганської області почне вас проклинати...".
Є заповідні фонди
На захист природи стали і представники громадської організації "Українська природоохоронна група". У їх зверненні вказано деякі недоліки щодо опублікованої планової діяльності. Так, замість точного місця розташування майбутніх свердловин та інших інфраструктурних об'єктів, ТОВ "Стратум Україна" надала інформацію, що діяльність планується на території Євсугського родовища. Хоча не зазначення точного місця в Повідомленні про планову діяльність є порушенням вимог ст.5 п.2 пп.3 ЗУ "Про ОВД", чим порушуються права громадськості та її можливості перевірити потенційні впливи.
Наведені в Повідомленні координати кутових точок родовища частково не співпадають з даними щодо розташування родовища, зазначеними на публічній кадастровій карті, і, ймовірно, являються неповними.
Також, оскільки підприємство не вказало точне розташування планової діяльності, треба врахувати розташування на даній території всіх територій, що мають обмеження в користуванні. Наприклад:
- водні об'єкти, водоохоронні зони, прибережні захисні смуги всіх водних об'єктів та землі водного фонду, згідно Земельного та Водного кодексів, а також Постанови КМУ номер 486 входять до водоохоронної зони "...обов'язково входять заплава річки, перша надзаплавна тераса, бровки і круті схили берегів, а також прилеглі балки та яри". В прибережних захисних смугах заборонено створення будь-яких споруд згідно ст.61 Земельного кодексу.
- На території особливо цінних земель, згідно Земельного кодексу, проведення відчуження чи діяльності можливе лише за подання Верховної Ради України і за умови погодження нею, а такого подання чи погодження для даної території не зареєстровано.
- На території родовища знаходиться значна кількість населених пунктів, а діяльність поряд з ними може мати прямий вплив на добробут та здоров'я мешканців.
- На територію родовища припадає значна кількість Природно-заповідних фондів (далі ПЗФ): ландшафтний заказник "Великий ліс" (152 га), комплексна пам'ятка природи "Гора куца" (156 га), парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва "Парк дружби" (50 га), геологічна пам'ятка природи "Баранячі лоби" (2 га), комплексна пам'ятка природи "Айдарська тераса" (100 га). Провадження планової діяльності на територіях ПФЗ є неможливим, тому що забороняється пошкодження чи погіршення стану ПФЗ.
- На території родовища розташовані сайти Смарагдової мережі - UA 0000313 Aidar river valley та UA0000409 Yevsug and Kovsug river`s valleys.
- На території родовища розташована велика кількість елементів Екомережі - до десятка екокоридорів, як місцевих так і регіональних, природне ядро та велика кількість відновлюваних ділянок.
Наводячи вищезазначене в якості аргументів, ГО "Українська природоохоронна група" запропонувала включити до Звіту з ОВД ряд досліджень та уточнень.
Станом на 9 липня Оцінка впливу на довкілля поки не закінчена.
Марина Мухіна
Фото Тетяни Костяннікової Жителі Шульгинської громади ще можуть внести свої заперечення та зауваження на сайті ОВД 41607 |
Інше по темі:
|