Грузія: життя українських біженців Грузія дала прихисток для тисяч українців. Переселенці з окупованих Херсона, Маріуполя, Мелітополя, Нової Каховки, Луганщини, Донеччини та інших міст України тимчасово обрали для себе другим домом цю країну. І хоча уряд Грузії не підтримує санкції проти росії, місцеві мешканці дуже гостинно зустріли українців у цей важкий час. Як живеться біженцям у Грузії, розповіла мешканка Луганщини, яка виїхала з окупації разом з малолітнім сином Аби не жити у тому «руському мирі», який принесла росія та її псевдореспубліки на українську землю, жінка подолала майже 1500 км. Одна з малою дитиною вона їхала 3 дні містами країни-агресора. І хоча сам процес перетину кордону пройшов для неї досить спокійно, вона більше ні за що в життя не поїде до росії.
Житло, харчування, транспорт
Коли перетнули грузинський кордон у середині квітня - дихати стало легше, каже жінка. Тут їх зустрічали з усією душею.
Українка розповіла, що її з сином безкоштовно поселили до готелю з триразовим харчуванням. Під таку програму потрапляли майже всі українці, які потребували цього. Умови проживання в готелі були дуже добрими: прибирання, заміна постілі, кожного дня вода до номеру.
Їжа також смакувала. Щоденно у раціоні було багато овочів, фруктів, молочних продуктів, смачна випічка, каші, м’ясні страви, компоти та соки.
Так вони прожили безкоштовно майже 4 місяці. Офіційно програма безкоштовного поселення закінчилася 1 серпня, але цей термін було продовжено за допомоги організацій та фондів, які допомагають з безкоштовним житлом окремим категоріям українців.
Грузія зробила ще один важливий подарунок для всіх українців – безкоштовний транспорт. У міських автобусах, маршрутках, метро можна їздити просто показавши паспорт громадянина України. Ця програма діє до сих пір.
Гуманітарні пункти
У Тбілісі є декілька пунктів видачі гуманітарної допомоги. Вони організовані грузинами та українцями. Там можна взяти продукти харчування (макарони, крупи, олія, консерви, тушонка та інше), засоби гігієни, дитяче харчування, підгузки.
Важливим є і те, що частина цих гуманітарних пунктів видає і ліки. У волонтерів можна попросити від знеболювального до дорогих життєво необхідних препаратів, які вам можуть дістати безкоштовно. Є навіть окремі організації, які приймають замовлення лише на медичні препарати.
Школи, дитсадки, лікарні
До шкіл та дитячих садочків Грузії, дітей з України зараховують за спрощеною системою. Тим школярам, які приїжджали ще в березні, навіть дарували ноутбуки у шкільних закладах.
Що стосується садочків та позашкільної освіти, вони були і поки є також безоплатними. Дітей можна віддати на уроки плавання, малювання, танців, співу, футболу і таке інше.
З медициною трохи складніше. Звичайно, є перелік медичних закладів, які лікують українців безкоштовно. Але він весь час оновлюється, тому таку інформацію треба отримувати у Департаменті здоров’я чи у мерії.
Також є приватні клініки,які пропонують знижки на лікування, безкоштовні консультації.
Крім того, в Тбілісі працює Американський госпіталь, який отримав велике фінансування для громадян України. Там на безоплатній основі можна «пройти» лікарів, діагностику, за необхідності зробити операцію. Термін програми невідомий, але станом на кінець серпня в госпіталі ще можна отримати допомогу.
Загальна атмосфера
У всьому світі відомо, що грузини – це дуже гостинні люди. Як ми вже казали вище, місцеві мешканці дуже підтримують українців, до того ж в більшості ненавидять росіян, як і ми.
Уся Грузія завішана українськими прапорами. Дуже часто в міському транспорті можна чути розмови про Україну.
"Коли люди дізнаються, що ти звідти, то кричать «Слава Україні». І ти починаєш плакати, бо розумієш, скільки людей у всьому світі тебе підтримує", - розповідає наша співбесідниця.
Єдиний недолік Грузії – це росіяни, які наїхали сюди через санкції та страх мобілізації. Всюди можна чути їх «говір». Але до них зовсім друге відношення. Інколи буває таке, що коли ти заговориш російською до місцевого, тобі можуть не відповісти або навіть сказати щось грубе.
У Тбілісі навіть відкрилося кафе, де росіяни можуть повечеряти лише в тому випадку, якщо погодяться з твердженнями накшалт "Крим – це Україна", "Абхазія – це Грузія", "росія – країна-окупант"...
Грузини кажуть, що ми – братські народи. І так воно буде, до поки ми єдині у своєму бажанні жити вільно та незалежно.
Ксенія Новицька
Фото автора
46583 46582 |
Інше по темі:
|