Опалюваний сезон: готуй санки влітку Зима 2022-2023 року стане важким випробуванням для комунальних установ та українців взагалі Ще на початку червня президент України Володимир Зеленський опалюваний сезон 2022-2023 років назвав найскладнішим за часів незалежності та анонсував створення штабу для підготовки до опалювального сезону і цілий ряд заходів, які мають забезпечити виконання завдання вижити Україні цією зимою попри всі зусилля ворожої росії. Це закупівля газу, накопичення вугілля, забезпечення виробництва електроенергії, а ще ремонтна програма ТЕЦ, ТЕС та котелен, зокрема пошкоджених ворожими обстрілами.
Побутовим тарифам «заборонять» зростати
Почнемо з того, що уряд ініціював законопроект № 7427, який передбачає встановлення мораторію на підвищення тарифів на тепло для населення, а Верховна Рада за нього вже проголосувала. Наразі він вже готується на підпис президента.
Документом, який напевно буде підписано, передбачається, що мораторій на підвищення тарифів буде діяти протягом воєнного стану в Україні та 6 місяців після його завершення.
Так, забороняється підвищувати для всіх категорій споживачів тарифи на:
- послуги з розподілу природного газу;
- теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання):
- послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Ще один законопроект №7429 (знаходиться на тій же стадії) передбачає виділення Міністерству енергетики 201,1 млрд гривень бюджетних коштів.
З них 111,1 млрд гривень – на компенсацію економічно обґрунтованих витрат компанії "Нафтогаз України", на яку покладено спеціальні обов'язки для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку газу.
76 млрд грн підуть на програму з врегулювання заборгованості перед суб'єктами ринку природного газу, а саме газопостачальними та газорозподільними компаніями відповідно до раніше прийнятого спеціального закону. До цих підприємств також належать компанії групи "Нафтогаз".
Ще 14 млрд грн Рада направила Міністерству розвитку громад та територій для субвенцій місцевим бюджетам на відшкодування різниці в тарифах на тепло та послуги із постачання теплової енергії та гарячої води.
Як наслідок цих та інших законопроектів споживачі можуть розраховувати, що платити більше ніж торік не доведеться. Також Кабмін обіцяє не розчарувати отримувачів субсидій – кошти на це знайдуть. До того ж, у підготовці до опалювального сезону допомагає захід. Лише в липні український уряд домовився зі Світовим банком та Європейским банком реконструкції та розвитку про допомогу більш ніж 500 млн доларів США.
Наповнення сховищ та дефолт «Нафтогазу»
Нещодавно державну компанію-монополіста «Нафтогаз України» визнано банкрутом через те, що компанія не змогла вчасно розрахуватися з інвесторами і виплатити 350 млн доларів боргів та відсотки за єврооблігаціями. Сталося це через те, що Кабмін не погодив цю виплату, а інвестори відмовились реструктуризувати борг.
Це означає, що «Нафтогаз» не зможе домовлятися про кредити та співпрацювати міжнародними фінансовими інститутціями. Але підприємство зможе продовжувати роботу як і раніше.
Голова Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" Юрій Вітренко 19 липня під час телемарафону розповів, що в підземних газових сховищах близько 11,4 млрд куб.м
«Ми працюємо, ми видобуваємо, видобувають і приватні компанії. Кожного місяця ми додаємо до наших запасів принаймні 1 млрд куб. м газу», - сказав він.
При цьому уряд дав завдання накопичити 19 млрд куб.м газу. Щоб досягти поставленої мети, за словами Вітренко, потрібно залучити додаткові 8 млрд доларів, адже ціна на газ досягла рекордних відміток.
Звісно такі кошти важко віднайти в Україні, адже війна продовжується, економіка працює так би мовити в пів сили. Тож уряд використовує всі можливі інструменти, як написав Денис Шмигаль, прем’єр-міністр Україн. І анонсував звернення Уряду України до Уряду Сполучених Штатів Америки щодо надання нашій державі «газового ленд-лізу» для стабільного проходження опалювального сезону.
Щодо запасів вугілля, за словами прем'єр-міністра, станом на середину липня Україна вже накопичила 1,5 млн тонн вугілля, що в 2,5 раза більше, ніж визначені офіційними документами гарантовані запаси на цей час.
Шмигаль зазначив, що Україна продовжує нарощувати власний видобуток вугілля і домовляється з країнами-партнерами, аби на початок опалювального сезону запаси вугілля становили понад 2 млн тонн.
Безпека родовищ та критичної інфраструктури
Військова агресія росії ускладнює будь-яке планування, передбачити всі фактори впливу вкрай складно.
Ворожа армія вже зруйнувала, пошкодила або окупувала 90% вітрових електростанцій в Україні, 30% сонячних станцій, понад 30% когенераційних установок, а також Запорізьку АЕС. Відомо також про понад 330 зруйнованих котелень, захоплену Луганську ТЕС. В зоні бойових дій або в безпосередній близькості до них перебувають Харківщина, один із ключових газовидобувних районів, та вугільні шахти Донеччини і Дніпропетровщини, а також Вуглегірська ТЕС. На Курахівській та Слов’янській ТЕС робота не проводиться. Ряд теплоцентралей - у Чернігові, Сєвєродонецьку, Охтирці та Кременчуці - зазнали руйнації.
Зруйнована інфраструктура стала важливою причиною рішення про обов’язкову евакуацію людей в підконтрольній Україні частині Донеччини. Про неможливість там забезпечити людей теплом взимку розповів мер Слов’янська Вадим Лях.
У відповідь до несподіванок уряд України готує запаси таких модульних котелень, які можна швидко привозити й розгортати, створює запас спеціальних генераторів для електроенергії та запас очищувачів для питної води.
«Ми готуємося до опалювального сезону, але треба розуміти, що швидко відновити централізоване теплопостачання там, де розбиті великі теплоелектростанції, буде складно», - зауважив Денис Шмигаль.
Від нас залежить
Уряд, як бачимо, звітує про активну підготовку до холодів. Але чи буде тепло в вашій домівці залежить від вас. Тож, подумайте вже зараз про те, як ви можете зменшити втрати тепла – де треба підмазати або замінити вікно, двері, або утеплити стіни чи стелю. Класно, якщо ви можете забезпечити собі «план Б» - наприклад купити електрогенератор або забезпечити альтернативне опалення в домі.
Олексій Дмитренко
Фото tass.ru
Фото tass.ru 46026 |
Інше по темі:
|