Про перейменування топонімів у Старобільській громаді У січні відбулось перейменування 76 обʼєктів топоніміки Старобільської міської громади — нові назви отримали вулиці, провулки та квартали. З них 39 в Старобільську, ще 37 — у селах громади. Вулиці отримали нові назви на честь полеглих героїв російсько-української війни зі Старобільщини, видатних історичних постатей України, а також головних подій українського державотворення. Цей крок влади викликав у старобільчан питання, які ми поставили голові Старобільської МВА Яні Літвіновій
Розпорядження «Про перейменування об’єктів топоніміки Старобільської міської територіальної громади» було опубліковано 12 січня. Тоді ж у багатьох старобільчан виникли питання стосовно цього процесу. Зокрема, деяких наших земляків турбує питання: чому під перейменування потрапили вулиці, названі на честь людей, які не були військовими або ж політичними діячами. Наприклад, в громаді відмовились від назв вулиць, які носили імена діячів часів радянського союзу та російської імперії — Івана Мічуріна, Михайла Лермонтова, Юрія Гагаріна, Олександра Пушкіна, Володимира Маяковського та інших.
Як повідомили у Старобільській МВА, влітку 2022-го року експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики України (далі МКІП) з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму визначила список десяти найбільш поширених «російських» урбанонімів, які були рекомендовані до перейменування у першу чергу.
До списку увійшли найбільш вживані на той час на території України топоніми, серед них: Юрій Гагарін, Олександр Пушкін, Іван Мічурін, Валерій Чкалов, Максим Горький, Михайло Лермонтов, Олександр Суворов, Володимир Маяковський, Олександр Матросов та Володимир Комаров.
Тоді ж експертна рада МКІП рекомендувала органам місцевого самоврядування розглянути можливість заміни таких назв.
Доцільність перейменування
Деякі старобільчани вважають, що зараз не час перейменувати топоніми в громаді, адже в країні йде війна, а Старобільщина досі перебуває в російському поневоленні, яке може затягнутися на невизначений термін. Яна Миколаївна пояснила, чому саме зараз доцільно позбутися від навʼязаних нам радянських та російських «героїв та діячів».
«Росія використовує топоніми, як інструмент у просуванні своїх імперських цілей і з метою маркування території, як частини «русского міра». Нині наша держава виборює у ворога власну незалежність і території, і це точно не для того, щоб наші вулиці містили культурний код окупантів», – наголосила начальниця Старобільської МВА.
Як приклад колишніх назв, що містять надбання країни-окупанта, Яна Миколаївна навела вулиці, названі на честь Пушкіна, Мічуріна та Гагаріна.
«Письменник Олександр Пушкін у своїх творах вихваляв російських монархів, був шовіністом та імперіалістом. Чи Іван Мічурін — народився в Рязанській губернії. Був біологом, основоположником наукової селекції ягідних, плодових та інших культур у СРСР. Нагороджений орденом Леніна в 1931 році. Або Гагарін, яке має відношення до нашого Старобільська та й всієї України? Об'єктивних причин зберігати їх імена в назвах вулиць немає. Російські та радянські діячі, на честь яких було перейменовано вулиці, не були пов'язані з Україною. Більшість з них є частиною суто російського простору», – пояснила Яна Літвінова.
Яна Миколаївна наголосила, що позицією громади є — вшанування пам’яті українських Героїв, наших земляків, які загинули, захищаючи Україну від агресора, та виконання загальних норм законодавства з урахуванням рекомендацій Міністерства культури та пропозицій Українського інституту національної памʼяті.
«Ми розуміємо, що для людей найголовніше — деокупація та повернення додому, але є правильна позиція Уряду — поставити крапку в процесі перейменування, який триває тривалий час. Як показала практика, у попередні роки в процесі обговорення часто люди не доходили згоди, депутати не могли проголосувати, а це, у свою чергу, призводило до того, що все залишалося незмінним. Хочемо зауважити, що перейменування не потребує від нас жодних бюджетних видатків, лише виконання організаційних заходів», – підсумувала керівниця громади.
Змінювати документи не потрібно
Яна Миколаївна також пояснила, що у тому випадку, якщо вашу вулицю перейменували, ви не зобов'язані змінювати документи, зокрема місце реєстрації чи права власності на нерухоме майно. Можна і надалі використовувати свої паспорти і документи зі старою адресою. Зміна документів може відбуватися поступово у випадку необхідності виготовлення нових в процесі здійснення правочинів.
А для тих, хто має паспорт у вигляді ІD-картки, документом підтвердження місця проживання є витяг із реєстру територіальної громади. Щоб його отримати, треба звернутися до органу реєстрації, ЦНАП або згенерувати через застосунок «Дія».
Половинкине таки перейменують
Старобільська МВА на виконання закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» від 21.03.2023 у грудні 2023 року оголосила про початок громадського обговорення щодо перейменування вулиць, а також щодо нової назви села Половинкине, яке мало отримати свою історичну назву — Толоківка.
Як нам повідомили в адміністрації, більшість мешканців громади, які взяли участь в обговоренні, проголосували за повернення селу історичної назви — Толоківка. Відповідно до вимог законодавства Старобільська МВА направила листа на адресу Верховної Ради України, в якому звертається з пропозицією перейменувати село Половинкине на село Толоківка згідно зі стандартами державної мови. Наразі адміністрація чекає на рішення вищого органу влади.
Питання вулиці Кошового
У читачів «ТЕЛЕгазети» виникло питання про перейменування вулиці Кошового. Так, деякі підписники стверджують, що вулиця Кошового в Старобільську названа не на честь Олега Кошового, одного з керівників підпільної організації «Молода гвардія», а на честь іншого діяча — Віктора Кошового, українського живописця, що народився на Луганщині.
У Старобільській міській адміністрації повідомили, що кожне найменування та перейменування вулиць відбувається за певною процедурою, отже має бути відповідне рішення Старобільської міськради чи виконкому. Однак, в якому році це було, яким було рішення з інформацією про ту людину, чиїм ім'ям була названа вулиця, наразі не можна сказати, адже архіви залишилися на тимчасово окупованій території Старобільської громади. Відповідно, сказати, що вулиця названа саме на честь митця з Луганщини Віктора Кошового, наразі немає можливості. Утім, у Старобільській МВА зазначили, що ймовірність того, що вулиця названа на честь керівника «Молода гвардія» дуже велика, враховуючи те, що йдеться про радянські часи і радянські наративи.
Євген Голобородько 56477 |
Інше по темі:
|