Вода - головний продукт Вода - речовина, без якої неможливо уявити життя на планеті. Саме питна вода відіграє важливу роль у життєдіяльності організму, і, аби він працював як годинник, необхідно споживати лише якісну воду Питна вода призначена для щоденного вживання, абсолютно безпечна для людського організму, якщо її фізико-хімічні та мікробіологічні показники відповідають нормі. Як правило, для приготування їжі або просто пиття старобільчани використовують воду з водопроводу, бювета (або джерела) чи купують бутильовану.
Із крану
Водопровідна вода відноситься до найбільш доступної і тому найуживанішої. Однак у неї є один великий недолік – низька і нестабільна якість. Комунальні системи вже давно застаріли, а обмежене бюджетне фінансування поки не дозволяє переоснастити їх, встановити нове обладнання і використовувати більш сучасні технології водопідготовки. Через це водопровідні труби знаходяться в аварійному стані і навіть ідеально чиста вода, проходячи по таким системам, стане далеко не безпечною.
У Старобільську вона є жорсткою через великий вміст солей, через застарілі водопровідні мережі та часті пориви, в результаті яких, у воду можуть потрапити хвороботворні мікроорганізми.
Питна вода комунального підприємства не відповідає Гігієнічним вимогам до води питної, призначеної для споживання людиною (ДСанПіН 2.2.4-171-10) за хімічним складом.
Загальна жорсткість води перевищує вимоги у 1,7-2,5 рази, сухий залишок в 1,2-1,7 разів, має перевищення вмісту хлоридів та сульфатів. В 35% проб у 2021р. реєструвалися відхилення за мікробіологічними показниками (загальні коліформи,ентерококи).
Тому пити її в некип’яченому вигляді вкрай небажано. Але спеціалісти говорять, що й кип'ятіння не є панацеєю від мікробів та інфекцій.
Додатково очистити воду допоможе фільтр. Але треба розуміти, що фільтри бувають різні й очищують воду вони теж неоднаково.
Бювети та відкриті джерела
Нерідко біля місцевих джерел можна побачити довгі черги охочих набрати чистої джерельної води. Аби ця вода була чистою, джерело або бювет має розташовуватися далеко від виробничих підприємств, сільськогосподарських полів, тваринницьких ферм тощо. Постійне забруднення навколишнього середовища промисловими підприємствами та іншими результатами діяльності людини все більше загострює екологічну ситуацію.
Якість води не тільки в поверхневих, але і в підземних ґрунтових джерелах з роками стає тільки гіршою.
Тому часто без попередньої обробки її вживати не можна.
Бутильована вода
Саме бутильована вода у Старобільську набуває значної популярності серед місцевого населення.
Така вода призначена для щоденного вживання у їжу та пиття (крім лікувальної чи мінеральної). Її можна придбати у пляшках різного об'єму, набрати на розлив у спеціальних автоматах або прямо на заводі, де її розливають, замовити доставку додому та інше. Як правило, це столова вода з мінералізацією до 1 г/л.
Вибираємо бутильовану воду
Існує ряд факторів, що визначають якість води. Серед них - зовнішній вигляд. Основні ознаки – вода повинна бути прозорою, без кольору і запаху. Практично вся бутильована вода, яка є у продажу, відповідає цим вимогам. Наявність цих параметрів обов’язкова, але вони все ж не гарантують якість. Друге - це джерело, з якого вода була взята для розливу. Можна виділити три основних типи походження води:
- з підземних водоносних шарів. Така вода може добуватися насосами з артезіанських свердловин. Особливе значення має глибина, на якій знаходиться водоносний шар. Земна кора складається з водоносних і водонепроникних шарів, що чергуються, товщина яких в різних районах відрізняється. Грунтові води розташовані в першому до водонепроникного пласта шарі і найбільше схильні до забруднення, тому що в них можуть потрапити промислові відходи, пестициди, добрива, важкі метали, нафтопродукти та інші наслідки діяльності людини. Міжпластові води (з 2, 3 або 4 водоносного горизонту) набагато чистіші.
- з поверхневих джерел. До них належать озера або річки. Несприятлива екологічна ситуація і техногенні забруднення суттєво змінили якість поверхневих вод. Сьогодні люди знають, що без попередньої обробки, очищення та знезараження, воду з річок та озер пити ні в якому разі не можна.
- мереж централізованого водопостачання. Така вода може забиратись з підземного або з поверхневого джерела. Основна її відмінність – наявність хлору і хлорних сполук у воді з поверхневих джерел, що використовуються для знезараження і забезпечення мікробіологічної безпеки. По суті, це і є головний її недолік.
З перерахованих вище джерел максимально чиста й корисна вода добувається з артезіанських свердловин глибиною нижче першого водонепроникного шару, що захищає її від техногенних забруднень. Собівартість бутильованої води з артезіанських свердловин, звичайно ж, буде набагато вище, ніж при використанні водопровідної з наступною обробкою.
Ступінь очищення. Очищення води – це складний процес, який передбачає видалення непотрібних компонентів і збереження корисних. Використання різних методів очищення й обробки дозволяє видалити ті чи інші домішки. Вода має проходити декілька етапів очистки: саме очищення, мінералізацію, очищення та стерилізацію тари, дезинфекцію тощо.
Як правильно пити воду
Важлива не тільки якість води, а й те, як ви її п'єте. Якщо дотримуватися певних рекомендацій, то кожен ковток Н2О принесе користь вашому організму.
1. Всмоктування рідини в кров та тканини організму відбувається не раніше, ніж через 10-15 хвилин. Випита вода не вгамує спрагу миттєво.
2. Утримайтеся від частого пиття, і тоді почуття спраги дошкулятиме вам набагато рідше.
3. Вгамовувати спрагу потрібно поступово - спочатку зробіть кілька ковтків води, потім повторіть через 10-20 хвилин.
4. Не пийте дуже холодну рідину.
5. Не можна вгамовувати спрагу під час або відразу після прийому їжі. Зайва рідина в організмі може призвести до погіршення травних процесів. В результаті ви отримуєте неприємний тягар у шлунку, печію та інші дискомфортні відчуття. Пити воду краще за 15 хвилин до їжі і не раніше ніж через 40 хвилин після обіду.
6. Питна вода – чудовий розчинник. Тому не забувайте регулярно випивати склянку чистої природної Н2О натщесерце – так ви запустите обмінні процеси в організмі і очистите його від токсинів і шлаків, що накопичилися.
7. Кофеїн провокує зневоднення. Тому кожну чашку ароматної кави запивайте склянкою питної води.
Кип'ячена вода: що треба знати
Кип'ятіння питної води з-під крана – найпростіший спосіб знешкодити її від небезпечних бактерій та мікроорганізмів. За температури 100 градусів Цельсія вони повністю гинуть.
Кип’ячена рідина відрізняється від сирої тим, що під впливом високої температури вона пом’якшується, зменшується жорсткість. Однак, щоб цього домогтися, її слід піддавати кип’ятінню протягом 15 хвилин. Після цього рідина повинна відстоятися, щоб всі хімічні речовини осіли на дно і не нашкодили здоров’ю людини.
Також важливо пити кип’ячену воду тільки свіжою і не зберігати її тривалий час. Після кип’ятіння слід перелити рідину в іншу ємність, бажано, скляну. Також необхідно очищати чайник від накипу.
Дитяча вода - необхідність чи реклама
Дітям до 3-х років не можна давати звичайну водопровідну воду, навіть якщо вона пройшла серйозне очищення. Також педіатри не рекомендують використовувати бутильовану мінеральну воду, оскільки вона може мати підвищену концентрацію тих чи інших мінералів або солей (небажаних для дитячого організму).
Чим же все-таки відрізняється дитяча вода від дорослої:
1. Ступенем очищення. Вода для дітей не піддається очищенню шляхом хлорування. Ці вимоги регламентуються чинними санітарними нормами.
2. Категорією. Питна вода для дітей видобувається виключно у природних родовищах. Відрізняється вона і рівнем мінералізації - цей показник не повинен перевищувати 200-500 мг/л (припустимий рівень мінералізації для дорослих становить 1000 мг/л).
3. Складом. У складі питної води для дітей не повинно бути фтору, оскільки надлишок цього елемента в період формування кісткової тканини зубів може тільки нашкодити дитині.
Спеціалісти рекомендують купувати воду для дітей у скляних пляшках.
Марина Мухіна
Фото автора
Дякуємо за підготовку матеріалів сторінки Тетяні Фокіній, завідувачці відділу організації санітарно-гігієнічних досліджень Старобільського районного відділу (філія) ДУ "Луганський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України"
44126 Особливу увагу необхідно приділяти якості води, яку вживає дитина 44127 |
Інше по темі:
|