Профілактика йододефіциту Стан здоров'я людини значною мірою залежить від його фізіологічної потреби в харчуванні, повноцінність якого визначається не лише енергетичною цінністю їжі і збалансованістю раціону за білками, жирами і вуглеводами, але і за забезпеченістю вітамінами і мікроелементами.
Відомо, що мікроелементи не синтезуються в організмі і повинні поступати з їжею. Це стосується і такого елементу як йод. Йод потрібний для нормального зростання і розвитку людини. Його біологічне значення полягає в тому, що він є складовою частиною гормонів щитовидної залози - тироксину і трийодтироніну. Недолік йоду в раціоні харчування сприяє розвитку ряду захворювань. Основні наслідки йододефіциту, на які вказують фахівці ЮНІСЕФ(не говорячи про таку важку патологію щитовидної залози як рак), - це порушення репродуктивної функції жінок і чоловіків(безпліддя, жінкам складніше виносити дитину, діти відстають у розумовому і фізичному розвитку, порушується статевий розвиток хлопчиків і дівчаток), в цілому це зниження розумового рівня.
У світі для профілактики йододефіциту випробувані різні методи і засоби масової, групової та індивідуальної профілактики. Доведено, що найкращим методом групової та індивідуальної профілактики йододефіцитних захворювань є споживання продуктів, багатих йодом. Засоби індивідуальної профілактики - таблетовані йодовмісні комплекси. Але слід зауважити, що такі препарати дозволяється приймати виключно за рекомендацією лікаря.
Та наостанок відомості про деякі продукти, багаті йодом :
- бурі морські водорості (ламінарії, цистозейри, фукуси) у вигляді салатів, гарнірів других блюд, кулінарних виробів. Це унікальні продукти моря, вони містять усі мікроелементи, які беруть участь в синтезі гормонів щитовидної залози, йод, селен, мідь, цинк, залізо, молібден, кобальт та ін. Вони багаті білками, полісахаридами - біологічні сорбенти(альгінати, пектини, зостерин), вітамінами, макро і мікроелементами, позитивно впливають на обмін речовин в організмі, зменшують накопичення радіонуклідів цезію і стронцію, солей важких металів - свинцю, ртуті, кадмію, нормалізують стан травлення, тиреоїдної, кровотворної та імунної систем;
- багаті йодом також морська риба і морепродукти. Але щоб зберегти йод, морську рибу треба варити, а не смажити;
- продукція, вирощена на ґрунтах з достатньою кількістю йоду істотно відрізняється від тієї, яка вирощена на бідних землях. Тому віддавайте перевагу фруктам і овочам, які вирощуються в південних регіонах України;
- йодована сіль, до складу якої входить йодистий калій. Але йод легко випаровується, тому йодована сіль вимагає уважного використання. По-перше, термін придатності такої солі зазвичай не перевищує трьох місяців, в простроченому продукті йоду вже немає. По - друге, йодована сіль має бути упакована в непрозорий поліетиленовий пакет або фольгу, і зберігати її потрібно в щільно закритій посудині. По - третє, солити їжу треба після її приготування, оскільки за високої температури йод швидко випаровується. Або ж слід готувати недосолену, а вже потім досолювати в тарілці за смаком . - йодований хліб і хлібобулочні вироби.
Тетяна Фокіна, завідувачка відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень ДУ «Луганський ОЦКПХ МОЗ» 41828 |
Інше по темі:
|