Обігрів без газу Надворі листопад і кожного дня стає холодніше. Ціни на газ зростають, і все привабливішим здається опалення за допомогою електроструму. Звичайно, можна встановити електричний котел, але простіше купити електрообігрівач. У продажу їх чимало, тож давайте розбиратися, який підійде саме вам Електричні обігрівачі - дуже популярний товар на початку опалювального сезону. І це не дивно, бо вони дешеві та мобільні. Майже завжди їх можна встановити самому, а більшість - можна спокійно пересувати по квартирі.
Найпоширенішими є чотири типи обігрівачів: масляний радіатор, конвектор, тепловентилятор та інфрачервоний обігрівач.
Масляний радіатор
Купуючи такий обігрівач, ви вибираєте модель з певною кількістю секцій залежно від потрібної вам потужності і тепловіддачі. Масляні обігрівачі доступні за ціною, прості й зручні в експлуатації, компактні і працюють безшумно. Крім того, незважаючи на значну вагу, легко переміщуються завдяки вмонтованим коліщаткам. Також перевагою цього виду вважається здатність досить довго зберігати тепло у приміщенні. Кращі масляні обігрівачі обладнані термостатом і мають можливість автоматично відключатися. Масляні обігрівачі без термостата нагріваються до високої температури (від 100 до 120 градусів), це вважається великим мінусом, оскільки, доторкнувшись до їх поверхні, можна обпектися. Тому такі обігрівачі в першу чергу не підходять для сімей з маленькими дітьми. Також необхідно пам’ятати, що легкозаймисті предмети потрібно тримати на відстані від радіатора. Найбільшим недоліком вважається занадто повільне нагрівання масляним обігрівачем повітря, тому його доводиться включати завчасно.
Ціни на масляні обігрівачі стартують від 900 грн.
Обігрівач конвекторний
Конвектори - це витончені за дизайном, компактні та абсолютно безшумні обігрівальні прилади. Вони прекрасно підходять до будь-якого інтер'єру і не займають багато простору. Розрізняють підлогові та настінні конвектори, причому особливо популярні настінні конвектори, замасковані під картини, їх можна використовувати як для обігріву всієї площі кімнати чи окремої її зони, так і для естетичної насолоди. У сучасних конвекторних пристроях використовується керамічний нагрівач, який не порушує мікроклімат у приміщенні.
Так що ж вибрати - масляний обігрівач або конвектор?
Головний плюс конвекторів - це захищеність від перегріву завдяки функції контролю за температурою, яка за максимального нагріву не перевищує 90 градусів. На відміну від масляних радіаторів, зіткнення з поверхнею конвектора не становить небезпеки. У разі падіння пристрою або попадання у нього стороннього предмета, він автоматично відключається, що робить цей вид обігрівачів пожежобезпечними. Крім того, конвектори споживають небагато електроенергії, що також є незаперечним плюсом. У деяких моделях присутній термостат для підтримки в приміщенні необхідної температури.
До недоліків конвекторних обігрівачів можна віднести недостатньо швидкий нагрів повітря.
Ціни на конвекторні обігрівачі у вигляді картин - від 499 грн.
Тепловентилятор
Завдяки своїй простоті, доступній ціні та економічності у порівнянні з попередніми видами обігрівачів, тепловентилятори користуються великою популярністю. Цей мобільний і компактний пристрій не займе багато місця у вашій квартирі. Універсальність з точки зору розміщення дозволяє встановити прилад не тільки на підлозі, але і прикріпити до стіни (але потрібно, щоб була циркуляція повітря у самому обігрівачі) або поставити на стіл. Крім того, влітку його можна використовувати як звичайний вентилятор.
Тепловентилятор швидко прогріває повітря у приміщенні, що є його основною перевагою.
Ідеально підходить для кімнати маленької площі. У деяких моделях передбачені різні режими потужності. Тепловентилятори з керамічним нагрівальним елементом вважаються менш економічними у споживанні енергії, зате тепловіддача у них значно вище. Головним недоліком тепловентиляторів є шум під час експлуатації. Також за тривалої роботи може з'явитися неприємний запах пилу, який згорає на розпеченій спіралі або з'явиться ефект висушеного повітря. Через недотримання правил експлуатації ці обігрівачі можуть бути пожежонебезпечними. Ціни на тепловентилятори стартують від 290 грн.
Інфрачервоний обігрівач
Обігрівальні прилади цього типу відрізняються за принципом роботи від інших обігрівачів, бо прогрівають не повітря, а навколишні предмети, тепло від яких потім передається у простір.
Такі обігрівачі пожежобезпечні, абсолютно не сушать повітря, енергоефективні і не чинять шуму під час експлуатації. Розмістити такий прилад можна де завгодно - на підлозі, на стіні або навіть стелі. А обігрівати можливо як приміщення в цілому, так і його окрему зону.
Крім того, інфрачервоні обігрівачі призначені не тільки для квартир і будинків, але і для вулиці, що дозволяє їх використовувати на дачах і у заміських будинках. Такий обігрівач можна встановити на терасі або в альтанці і провести час на свіжому повітрі, не боячись замерзнути.
Недоліки:
Швидке зниження температури після відключення обігрівача; нерівномірне нагрівання; негативний вплив на людину у разі тривалого інтенсивного використання (обігрівачі безпечні для здоров’я людини, але проблеми можуть виникнути через тривале перебування під постійно включеним високотемпературним приладом. Це те ж саме, що довго просидіти під сонцем - засмагнути від інфрачервоних променів не вийде, але концентроване тепло пересушить шкіру, а організм не встигне компенсувати втрату вологи виведенням поту в цьому місці. Пересушена шкіра потім може пекти і лущитися. Тому сидіти одним боком з оголеними частинами тіла до постійно включеного обігрівача не рекомендується).
Ціни від 600 грн.
Кондиціонери
Кондиціонери вважаються найкращими серед систем обігріву, оскільки працюють за принципом теплового насоса. Його ККД у 4 рази вищий, ніж у конвектора чи електричного обігрівача - використовуючи 1 кВт електричної енергії, він видає близько 4 кВт тепла. Прилад передбачає додатковий обігрів піддона і компресора, а саме регулювання потужності відбувається плавно, тому потрібна температура підтримується за зниженого витрачання електроенергії. Основна частина кондиціонерів з функцією обігріву мають певні обмеження: виробники випускають кліматичну техніку із запрограмованою можливістю працювати на тепло за мінімальної температури зовні до -5°C. На практиці доведено: за мінусових показників спліт-систему не слід запускати. Можна зробити висновок про неможливість використання кондиціонера для обігріву взимку. У кращому випадку грітися таким чином вийде до листопада.
Недотримання рекомендацій, даних в інструкції і під час монтажу, веде до роботи на зношення у режимі постійного старт-стопа. У сучасних двокомпонентних пристроях існує спеціальна програма, якою дається сигнал з термодатчика на плату у разі неприпустимих температурних значеннь теплообмінника, і відбувається блокування включення приладу. У крайньому випадку запрацює тільки вентилятор або висвітиться один з кодів помилок - у кожної торгової марки є свої шифри.
Ціна на якісні кондиціонери становить від 5 тис. грн.
Переваги кондиціонерів:
•високий показник ККД за мінімуму енерговитрат;
• безпечність: поверхня приладу в процесі роботи не нагрівається, як, приміром, у електричних і масляних обігрівачів, та й саме обладнання розміщується в недоступному для дітей місці;
•висока швидкість нагріву, що забезпечується вентилятором, - теплі повітряні потоки швидко переміщаються по всій кімнаті;
•додаткові вбудовані функції - наприклад, фільтрація повітря, датчик руху, нічний режим, автоматичне перемикання режимів нагрівання/охолодження, режим роботи під час вашої відсутності, очищення повітря, тривимірний розподіл повітряного потоку тощо.
Недоліки:
•досить висока вартість;
•необхідність професійного монтажу.
Головний мінус - це робота лише за температури до -5°C. Існують моделі, які можна використовувати як повноцінну систему обігріву, але вони не підходять для звичайних будинків як через свою велику вартість, так і через свої розміри.
Принципи роботи електрообігрівачів
У природі існують три способи передачі тепла, а саме:
Теплопередача. При безпосередньому контакті між предметами – один нагріває інший.
Конвекція. Циклічний безперервний процес, поширений в просторі, коли нагріте повітря піднімається вгору, а холодне опускається вниз.
Випромінювання. Тепло передається на відстані всім «непрозорим» предметам і мешканцям шляхом поширення електромагнітних хвиль. Наприклад, таким же чином (і не тільки) наша планета Земля отримує тепло від Сонця.
Будь-який електрообігрівач забезпечує передачу тепла одним або декількома з таких способів.
Дві категорії конвекторів
З відкритим ТЕНом – найбюджетніші моделі, швидко розігрівають повітря. Можливе відчуття більшої сухості, пил і ворс з повітря можуть призводити до сторонніх запахів. Їх не можна використовувати в приміщеннях з підвищеною вологістю, наприклад, у ванній кімнаті. Також це не найкращий вибір для житлових кімнат, а ось для місць загального користування, гаражів – саме те.
Із закритим ТЕНом – нагрівальний елемент «одягнений» в алюмінієвий корпус з великою площею контакту з повітрям, тому повітря не перегрівається, нагрів дуже комфортний. Конвектори із закритим ТЕНом додатково можуть бути оснащені точним електронним термостатом, тижневим таймером, датчиком присутності людини або відкритого вікна, модулем WiFi та інверторним енергозбережним керуванням. Конвектори такого типу придатні для використання у ванних кімнатах та інших вологих приміщеннях. Вони комфортні та економічні.
Міфи про інфрачервоні обігрівачі
Незважаючи на те, що ми живемо у світі високих технологій, дехто досі вважає, що інфрачервоний означає шкідливий. Очевидно, лякає саме слово «випромінювання», яке мимоволі асоціюється з потенційними загрозами.
Міф №1. Це так само небезпечно, як мікрохвилі
Ні. ІЧ-обладнання не має нічого спільного із надвисокочастотним радіовипромінюванням, як і з ультрафіолетовим і рентгенівським. Просто тому, що у нього інша частота.
Міф №2. Вплив ІЧ-променів провокує онкологію
Навпаки. Локалізована інфрачервона терапія уповільнює розвиток ракових клітин. Більш того, цей метод застосовують у лікуванні цирозу печінки, вірусного гепатиту, цукрового діабету І типу, псоріазу та інших хронічних захворювань.
Міф №3. Від них псується зір
Це вірно, але лише частково. Наприклад, певний ризик становить ІЧ-обігрівач застарілого зразка із незахищеною спіраллю. Її яскраво-оранжеве світло дійсно несприятливе для зору.
Міф №4. Вони спалюють кисень
Помилка спростовується вже тим, що Сонце – природний ІЧ-випромінювач - приблизно 20 мільйонів років обігріває нашу планету, де триває життя, неможливе без кисню.
Правила експлуатації
Перед експлуатацією приладу потрібно визначити його технічний стан. Якщо прилад іскрить або димить — використовувати його не можна.
Забороняється експлуатація електронагрівальних приладів за відсутності або несправності терморегуляторів.
Легкозаймисті речі потрібно тримати на відстані не ближче 1 метра до обігрівача.
Не потрібно підключати електрообігрівач через трійник або подовжувач, особливо в старих електропроводках.
Якщо існує вірогідність контакту обігрівача з водою, то потрібно відмовитися від його експлуатації.
Категорично заборонене використання електрообігрівача у приміщенні з лакофарбовими матеріалами, розчинниками та іншими займистими рідинами.
Не можна встановлювати електрообігрівач у засмічених приміщеннях.
Не можна ставити на дроти будь-які предмети або ховати їх під килим.
Переконайтеся, що штекер вставлено в розетку щільно! Інакше він може перегрітися.
Слідкуйте за вчасною заміною розбовтаних або деформованих штекерів.
Не допускайте використання дротів з пошкодженою ізоляцією або дротів, з`єднаних шляхом скруток.
При виявленні несправностей звертайтеся до спеціалізованих організацій для здійснення ремонту і заміни деталей.
І головне – за жодних обставин не залишайте підключений до мережі електрообігрівач без нагляду – це може стати причиною пожежі.
Сергій Брюховецький
Фото автора
Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалів сторінки Олегу Шульжицькому, продавцю-консультанту магазину "Радіо Люкс" ![]() Кондиціонер 42944 ![]() Тепловентилятор 42945 ![]() Тепловентилятор 42946 ![]() Конвекторний обігрівач 42947 |
Інше по темі:
|