Найчастіші питання щодо мобілізації Захищати свою країну - обов'язок громадянина. Але це не значить, що кожен, кого піймали на вулиці працівники центру комплектування, має іти в армію. Адже ми, на відміну від росіян, живемо в країні, де закон має вагу. Тож давайте розберемося в ситуації та своїх правах і обов'язках в умовах загальної мобілізації З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року в країні запроваджено військовий стан, а 3 березня оголошено загальну мобілізацію.
Відтоді почався призов першої черги резервістів. На цей час майже усі військові з неї вже мобілізовані. З 15 березня йде мобілізація військовозобов’язаних громадян другої черги. Це - колишні військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
15 серпня Верховна Рада проголосувала за продовження загальної мобілізації в Україні на 90 днів – до 21 листопада.
Нещодавно міністр оборони Сергій Рєзніков заявив, що на цей час нестачі в лавах української армії немає, проте існує необхідність в мобілізації певних спеціалістів. Яких саме - визначає Генштаб.
«Це можуть бути оператори БПЛА, спеціальні айтівці, зв’язківці, артилеристи і так далі. Особливо в контексті того, що ми отримуємо сучасне військове обладнання натівського стандарту, відповідно, і фахівці нам потрібні, які здатні швидко опанувати такі системи. Що ми дуже ефективно робимо», – сказав міністр.
Слова Рєзнікова доповнимо інформацією, що озвучив Роман Костенко, секретар парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. В інтерв'ю liga.net він навів потребу у наборі механіків-водіїв танків, а також навідників-операторів танків. За його словами зараз навіть якщо до військомату приходить людина, військова спеціальність якої не потрібна, його можуть попросити зачекати, але якщо людина має потрібну спеціальність і досвід служби в армії, тоді їй дають повістку і забирають на службу.
За словами Костенка, наразі більш ніж достатньо піхотинців, вдосталь медиків. Тож їхній набір поки що на паузі. Натомість необхідні, наприклад, оператори протитанкових ракет.
Де і як можуть вручити повістку
Працівники центрів комплектування запровадили практику вручення повісток в людних містах. У командуванні Сухопутних військ кажуть: вручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.
Дійсно: повістку можна вручати в будь-якому місці, не забороненому законодавством, тобто у громадських закладах, на робочих місцях, на блокпостах, у будинках і т.д.
"Начальники територіальних центрів обирають місця, де багато людей, – говорить Роман Горбач, начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ. – Разом з органами поліції можна перевірити документи в кожного чоловіка, встановити особу та вручити повістку. Особливо легко це зробити, коли порушується громадський порядок – наприклад, комендантська година. Але це не означає, що всім цим людям вручають повістки, щоб призвати їх до ЗСУ. У 95% це роблять, щоб громадянин з’явився в територіальний центр і щоб там уточнили його військово-облікові дані. А потім він повертається додому".
Звичайно, що ви в праві вимагати, щоб при врученні повістки не були порушені процедурні норми. Тож зверніть увагу, що повістка повинна бути заповнена і підписана начальником центру комплектування.
Вручити повістку можуть:
- співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- представники органів місцевого самоврядування;
- керівники підприємств чи організацій, роботодавці;
- керівники навчальних закладів;
- поліціянти тощо.
Повістка обов’язково має бути вручена особисто і підписана тим, хто її отримує.
У разі відмови підписати повістку, відповідальна особа має скласти акт про відмову від отримання повістки і направити його до військкомату.
В умовах війни військкомат також може звернутися до військовозобов’язаних по телефону – і вони мають прийти до ТЦКСП у вказаний час.
Але ніхто не має права доставляти людину до терцентру комплектування силоміць. Якщо таке відбувається, потрібно викликати поліцію, навіть якщо серед супроводження вже є правоохоронці.
"Необхідно викликати поліцію, щоб зафіксували ваш виклик і за необхідності можна було оскаржувати дії військкомату", – пояснює Андрій Новак, адвокат юридичної компанії "Міллер", виданню life.pravda.com.ua.
Які бувають повістки
Повістки можуть бути чотирьох типів: для уточнення даних, на проходження військово-лікарської комісії, призов на строкову службу та мобілізаційне розпорядження.
Повістка для уточнення даних, як зрозуміло з її назви, має за мету оновити інформацію щодо людини, яка її отримала.
Направлення на проходження військово-лікарської комісії за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.
Повістка-призов на строкову службу передбачає призов на строкову службу в армії. Неявка без поважних причин означає ухилення і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу, але в цьому році такі повістки не видають, адже весняний призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводиться через загальну мобілізацію.
Мобілізаційне розпорядження вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби. Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).
Навіть якщо ви непридатні до військової служби або не підлягаєте мобілізації з інших причин - ви повинні прийти до терцентру комплектації і показати відповідні документи.
Загалом, всі громадяни зобов’язані з’являтися за викликом військових комісаріатів для постановки на військовий облік і визначення призначення на воєнний час.
Що треба знати
Рекомендації від vikna.tv та юриста Олексія Носова.
- У час воєнних реалій варто носити із собою всі документи, що можуть підтвердити ваш статус. Йдеться про посвідчення непридатності чи обмеженої придатності, документ, що посвідчує статус інвалідності, тощо.
- Не намагайтеся вирішити ситуацію неправомірним способом — це не тільки не допоможе, а й нашкодить.
- Уважно слідкуйте за тим, що пишуть на повістках чи викликах і що при цьому говорять. Повістки можуть оформлюватися не уповноваженими особами, їх можуть оформлювати з помилками. Або ці документи можуть означати не те, що кажуть особі під час вручення: наприклад, з’явитися туди-то.
- Якщо особа — вимушений переселенець і зареєструвалася в пункті тимчасового перебування, їй можуть видати пам’ятку, що потрібно стати на облік. Це ні до чого не зобов’язує і не є повісткою.
- Незаконним є вручення пустих повісток — такі явища потрібно оскаржувати.
Куди звертатись, якщо ваші права порушують
У Міністерстві оборони закликають повідомляти про проблеми в роботі ТЦК.
Це можна зробити, звернувшись за телефоном відповідного терцентру комлектування та соцпідтримки, або за телефонами гарячої лінії: 0 800 500 410, 0 800 500 442.
Хто не підлягає призову під час мобілізації
1. Заброньовані на період мобілізації органами державної влади, державними чи приватними установами, підприємствами тощо. Бронь – це відстрочка призову на вимогу органів влади чи інших установ для людей, які забезпечують критичні потреби держави та громадян.
2. Особи з інвалідністю або ті, кого медкомісія визнала тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я (до 2 місяців з необхідністю проходження повторної комісії, вона може продовжуватися на строк до 2 місяців вдруге і втретє). Водночас сюди не входять люди, обмежено придатні до служби.
3. Чоловіки та жінки, які виховують дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років, або утримують дитину з інвалідністю (з видами порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження), або виховують повнолітню (до 23 років) дитину з інвалідністю I чи II групи, або утримують трьох та більше дітей віком до 18 років.
4. Чоловіки та жінки, які одні виховують дитину/дітей віком до 18 років (можуть бути призвані лише за згодою і за місцем проживання).
5. Жінки та чоловіки, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи. Жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги тощо.
6. Чоловіки та жінки, які є опікунами, усиновителями, прийомними батьками, піклувальниками, батьками-вихователями і утримують неповнолітніх дітей-сиріт та дітей, які були позбавлені батьківського піклування. Люди, які займаються постійним доглядом за тими, хто потребує піклування (якщо інші не можуть взяти на себе цей обов’язок).
7. Жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину і чоловіка (дружину), що проходить військову службу. Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції (АТО/ООС) з 2014 року.
Нещодавно, 29 липня, Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким військовозобов'язані, чиї родичі загинули під час повномасштабної війни з РФ, також не можуть бути мобілізовані.
8. Народні депутати, депутати Верховної Ради АР Крим.
Працівники таких установ: військового управління, військових частин, установ, підприємств та організацій; ЗСУ; Міністерства оборони України; СБУ; Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України; Національної гвардії України; Служби зовнішньої розвідки України; Нацполіції; Державної прикордонної служби України; Нацгвардії України; Національного антикорупційного бюро України; податкової міліції; Управління державної охорони України; Державного бюро розслідувань; Державної виконавчої служби України.
9. Студенти, які здобувають фахову передвищу та вищу освіту, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами.
Наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
Педагоги закладів загальної середньої освіти, якщо вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Як карають за ухилення
Законом про кримінальну відповідальність передбачена низка статей, якими закріплені види правопорушень у сфері забезпечення призову та мобілізації, розповідає адвокат Володимир Адонін.
Найбільш поширена нині ст. 336 КК України — кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років).
Для кваліфікації дій людини за ст. 366 КК України слід встановити дійсний умисел і мету саме в ухиленні від призову під час мобілізації, а також протиправну відмову від проходження військово-лікарської комісії.
Судова практика досить швидко сформувалася в цій площині та налічує десятки вироків про притягнення до відповідальності винних. Майже завжди “сторони йдуть на угоду”.
Часто людині пропонується укласти угоду зі стороною звинувачення (прокурором) про визнання винності. Зміст такої угоди та порядок судового провадження в разі її укладання передбачені статтями 472, 474 КПК України.
Така угода затверджується вироком, якщо суд переконається, що угода може бути затверджена ,та призначає узгоджену сторонами міру покарання. Найчастіше винна особа та прокурор в угоді про визнання вини узгоджують покарання у вигляді випробувального терміну, тобто покарання з випробуванням.
В результаті, як правило, засуджений звільняється від відбування покарання якщо він протягом певного випробувального терміну не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього обов’язки - періодично з’являтися для реєстрації у відповідну державну установу з пробації та повідомляти цій установі про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Зверніть увагу: представник волонтерського руху "Адвокати ЗСУ" Роман Лихачов звертає увагу на те, що засудження осіб за ст.336 Кримінального кодексу України не передбачає зняття з військового обліку та підставу для відстрочки від мобілізації. Тобто всі, кого засуджено за ст.336 Кримінального кодексу України, можуть підлягати мобілізації та можуть повторно отримати відповідні повістки.
ПІдготував Олексій Дмитренко
Читайте також:
За межою людяності: росіяни тероризують світ катастрофою, гіршою за Чорнобиль
Отримуйте новини там, де зручно!
Ми в Telegram
Ми в Facebook
Ми в Instagram
Ми в Viber
Фото zaxid.news 46432 |
Інше по темі:
|