Корисні осінні ягоди Осінні ягоди - справжнє джерело вітамінів і корисних речовин, які допоможуть нашому організму підготуватися до холодної пори року. З калини, обліпихи, горобини, шипшини та терну виходять ще смачні чаї та страви Хоча осінні ягоди не настільки популярні в магазинах та на ринках, як літні, однак вони не менш корисні.
Калина
Червоні ягоди калини багаті вітамінами С, D, К, калієм, фосфором і залізом. Кислоти, що входять до її складу, справляють заспокійливий ефект і показані при безсонні. У народній медицині калиною лікують проблеми ШКТ, у тому числі виразкову хворобу шлунка. Також вона допомагає при простудних захворюваннях і грипі, а також зміцнює стінки судин і підвищує імунітет.
Сік калини використовують і в косметології. Залучивши ці ягоди до свого раціону, ви забезпечите шкіру необхідними мікроелементами, покращите колір обличчя, позбудетеся від шкірних захворювань, висипів. Зберігаючи калину в морозильній камері, взимку можна балувати себе і близьких ароматними ягідними чаями, варити з неї киселі, мармелад і варення.
Обліпиха
У ягодах обліпихи багато вітаміну А (вітамін зору), Е (антиоксидант), вітамінів групи В (корисні для зачаття і при вагітності), вітаміну К (для серця і судин), а також фітонцидів (натуральні антибіотики).
Обліпиха допомагає при запальних захворюваннях і застуді, захищає шкіру від появи зморшок і складок, зміцнює серце і допомагає зберегти зір.
З ягід варять варення та джеми, тиснуть сік або перетирають з цукром або медом, виробляють олію обліпихи, що використовується в медицині і косметології.
Шипшина
Шипшину полюбляють за дуже високий вміст вітаміну С. Експерти говорять, що в ягодах шипшини "аскорбінки" більше, ніж у лимонах та чорній смородині.
Шипшина є одним із найбільш ефективних і доступних засобів для зміцнення імунітету та захисту організму від інфекцій і вірусів. Тому в період застуд треба частіше заварювати шипшину. Регулярний прийом відвару шипшини натщесерце очищує печінку.
Терен
Ягоди терену містять масу різних цінних і корисних для здоров’я речовин: цукри (фруктозу, глюкозу), органічні кислоти (яблучну, фенолкарбонові), пектини, вуглеводи, клітковину, а також до їх складу входять вітаміни: С, Е, А, Р, мінеральні солі та ін.
Терен вживають як у свіжому, так і в сушеному вигляді, віджимають з ягід сік. Сушений терен перед вживанням розмочують у воді і відокремлюють від кісточок. Корисні речовини, які входять до складу ягід, покращують кровообіг, сприяють згортанню крові. Також терен допомагає нормалізувати тиск (знизити, якщо він підвищений).
З його ягід варять компоти, роблять варення і джем.
Горобина
У ягодах червоної горобини багато вітамінів групи В, А і Е. Червона горобина допомагає при хворобах печінки і жовчного міхура, при шлунково-кишкових захворюваннях і шкірних запаленнях. Крім того, ягоди червоної горобини зміцнюють нервову систему, допомагають перемогти депресію і позбутися безсоння.
Є чимало способів заготовки та збереження горобинової сировини. Все залежить від того, як і з якою метою буде використовуватися ягода. Горобинову продукцію заморожують або сушать, з ягід роблять настоянки і наливки. Існує також кілька способів приготування горобинового варення на меду і з використанням цукру.
Калиновий соус до м'яса, птиці та риби
Продукти: ягоди калини - 400 г, кріп свіжий - 1 пучок, петрушка свіжа - 1 пучок, часник - 3 зубчики, оцет яблучний - 1 ст. ложка, коріандр мелений - 1 ч. ложка, перець червоний мелений - 1 щіпка, цукор - 2,5 ст. ложки, сіль - 1 ч. ложка.
Спосіб приготування: ягоди калини без гілочок заливаємо 100 мл води і відправляємо на вогонь. Варимо калину до м'якості. Подрібнюємо часник і зелень. Гарячу калину перетираємо через дрібне сито, регулюючи густоту соусу за допомогою води, в якій варилася калина.
Додаємо в перетерту калину часник, зелень, сіль, цукор, коріандр, червоний перець і оцет. Після того як всі інгредієнти соусу змішані, спробуйте соус на смак. Перед варінням, можливо, захочеться злегка змінити пропорції, додати цукор, сіль або інші спеції на свій смак. Відправляємо соус з калини на вогонь і проварюємо, безперервно помішуючи, протягом 5 хвилин після закипання. Тепер ваш соус готовий.
Калина, перетерта з цукром
Продукти: калина -300 г, цукор - 450 г.
Спосіб приготування: Промиваємо калину під водою, відокремлюємо ягоди від гілочок, викладаємо їх на суху серветку (щоб видалити з них зайву вологу).
Насипаємо калину в миску і перетираємо їх за допомогою товкачика.
Додаємо в миску необхідну кількість цукру. З'єднуємо всі складові для "живого" варення та залишаємо суміш на 60-90 хвилин.
За цей час рафінад розчиниться, а заготовка придбає однорідну текстуру.
Виливаємо перетерту калину в попередньо прогріту ємність і закупорюємо.
Калина з цукром на зиму готова. Зберігаємо калину, перетерту з цукром, у холодному місці.
Обліпиха з медом в зиму
Інгредієнти: обліпиха - 3 склянки, мед - 1 склянка.
Спосіб приготування: з ягід прибираємо дрібне сміття, листочки і ретельно промиваємо під проточною водою. Викладаємо на чистий кухонний рушник, щоб він увібрав у себе всі надлишки води. Обсушені ягоди викласти в емальований таз або велику за обсягом скляну ємність. Озброївшись товкачем, передавити весь вміст в пюре. Вибирати з пюре кісточки та шкірку не варто, бо разом з ними ви заберете і корисні речовини.
Додаємо до цієї маси мед і гарненько перемішуємо. Даємо можливість йому повністю розійтися і наситити своїм смаком весь вміст. Для цього залишаємо посуд з перемішаними ягодами на кухонному столі години на 3-4. Протягом цього часу кілька разів масу варто перемішати.
Після цього розлити нашу суміш у простерилізовані і обсушені банки, накрити чистими кришками.
Зберігати таку заготовку рекомендується в холодильнику.
Обліпиховий сік з м'якоттю
Інгредієнти: обліпиха протерта - 5,5 кг, цукор - 1,5 кг, вода - 2 л.
Спосіб приготування: ягоди обліпихи промийте, бланшируйте в киплячій воді 2-3 хвилини, протріть через сито. Потім слід приготувати солодкий сироп: змішайте воду і цукор, доведіть до кипіння та готуйте поки цукор не розчиниться.
Коли сироп охолоне, змішайте з обліпиховим пюре, розлийте у банки, пропастеризуйте і відразу ж закатайте.
Чай з шипшини
Мабуть, це найвідоміший спосіб застосування шипшини.
Для його приготування вам знадобляться: 5 плодів шипшини, 2 листи суниці, 5 сухих ягід суниці (можна не додавати), 1 склянка окропу, 1 ч.л. цукру, 1 ч.л. подрібненої м'яти, шматочок лимона.
Спосіб приготування: плоди шипшини розітріть і змішайте з подрібненими листям і сухими ягодами суниці. Залийте цей склад окропом, накрийте посудом і залиште на 10 хвилин. Перед вживанням можна додати в напій цукор, а також подрібнену м'яту і шматочок лимона.
Кисіль з терену
Інгредієнти: терен - 30 г, цукор - 20 г, крохмаль картопляний -10 г, вода - 200 г
Спосіб приготування: терен перебрати, промити у холодній воді й варити із невеликою кількістю води у закритому посуді протягом 7-10 хвилин, потім ягоди протерти. До отриманого пюре додати цукор, потрібну кількість води, нагріти до кипіння. Картопляний крохмаль розвести холодною кип’яченою водою, процідити, влити його в гарячий відвар, швидко розмішати і, помішуючи, нагріти кисіль до появи перших ознак кипіння, але не кип’ятити.
Тернове варення
Інгредієнти: 1 кг терену, 800 г цукру, 2 склянки води.
Спосіб приготування: зібраний терен промиваємо у ситі під проточною водою.
Викладаємо в емальовану чи нержавіючу каструлю, наливаємо склянку води та засипаємо цукром і залишаємо на пару годин.
Після цього ставимо каструлю на найменший вогонь.
Незабаром ви помітите, що цукор тане і перетворюється на сироп фіалкового кольору. Коли весь цукор розтане, сироп почне закипати.
Можна час від часу обережно помішувати варення ложкою чи лопаткою, але не часто й акуратно, щоб ягоди залишилися цілими. Варити слід хвилин 10-15 при слабкому кипінні, тоді знімаємо з вогню і залишаємо на ніч.
Усього циклів проварювання та настоювання має бути три.
Коли тернове варення вистигає, воно стає набагато густішим, як желе чи мармелад. Тому регулюйте густину варення додаванням води.
Після того як варення провариться третій раз - розливайте у стерилізовані банки та закатуйте. Готовий продукт слід зберігати у холодному місці.
Смачне желе з горобини
Інгредієнти: горобина - 1,5 кг; цукор-пісок - 1,5 кг.
Спосіб приготування: ягоди відсортувати, видаливши бруд і гнилі плоди.
Викласти в каструлю і залити 500 мл крутого окропу.
Поставити на плиту, довести до кипіння і варити до м`якості плодів.
У друшляку розмістити марлю, складену в декілька шарів.
Процідити готові ягоди і акуратно протерти. З`єднати з отриманим відваром, засипати цукровий пісок.
Ретельно перемішати і продовжити приготування до загустіння.
Розкласти густе желе у чисті стерильні банки. Прикрити пергаментним папером і залишити на кухонному столі до повного охолодження.
Після закінчення часу холодну заготовку закрити капроновою кришкою і прибрати на зберігання у погріб.
Подавати солодкий десерт можна до млинців, оладок або просто намазати на скибочку хліба.
Підготувала Марина Мухіна
Фото Тетяни Костяннікової
Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу лікарю-терапевту Олександрі Антоненко
42881 Калина багата корисними вітамінами 42882 |
Інше по темі:
|