Готуємо сад до зими Осінь - пора прибирань та підготовки до зими. Ваш сад також потребує уваги та часу, аби наступного року він тішив врожаєм та зовнішнім виглядом Підготовку саду краще починати з прибирання. Потрібно прибрати все, що залишилося від минулого врожаю: залишки коренів, стебел, цибулин, овочів. Усе це слід згребти і прибрати у купу з компостом.
Що робити з листям
На сьогоднішній день садівники поки не зійшлися на думці: чи потрібно прибирати все листя з ділянки. Хтось вважає, що в опалому листі у стані спокою продовжують жити шкідники і збудники різних захворювань, а тому радять згребти усе листя і вивезти, щоб ці шкідники не поширилися з приходом весни.
З іншого боку, листя виконує важливу функцію: воно забезпечує захист від холоду коріння дерев, які розташовані у верхніх шарах ґрунту. Крім того, багато садівників тримаються думки, що листя не варто прибирати і навесні – воно виконує роль природної мульчі і захищає ґрунт від висушування.
Обрізка дерев
Плодові дерева восени потребують особливого догляду. Однією із важливих функцій у цей період є обрізка. Непочищені вчасно дерева частіше уражаються шкідниками, а лікування їх проводиться довго і складно.
Восени обрізка необхідна деревам, аби навесні пришвидшити ріст. Окрім того, обрізані дерева краще переносять зиму. Якщо крона не чищена, на ній накопичується сніг і гілки можуть зламатися.
Починати обрізку можна, коли опадає листя. У цей період соки у тканинах рухаються повільніше, отже дерево менше схильне до стресу. Не варто зволікати з цим процесом, щоб дерева встигли зміцніти до морозів. Якщо провести процедуру перед самими холодами, є ймовірність, що деревина підмерзне.
Обприскування
Коли приходять нічні осінні заморозки, шкідники ховаються в кущах і деревах. Це час для обробки дерев на зиму від патогенів. Після обприскування шкідники загинуть і не відкладуть яйця. Це значно знизить їхню популяцію, а значить навесні вони не зможуть зашкодити молодим листям і квіткам дерев.
Восени слід вести боротьбу не тільки зі шкідниками, а й з грибковими інфекціями. Проти бактеріальних заражень не працюють ні народні засоби, ні препарати. Доводиться лише видаляти уражені ділянки рослини, а потім спалювати їх.
Чим обробити дерева на зиму? Щоб уникнути грибкових хвороб або позбутися шкідників, треба придбати у спеціалізованому магазині відповідні засоби. Обробляти можна не тільки плодові дерева, а й чагарники, кущі полуниці.
Треба підгодовувати
Підготовка плодових дерев до зимівлі не може обійтися без підгодівлі. Восени добрива допомагають рослинам відновитися після сезону зростання і плодоношення, зміцнити їхній імунітет і допомогти успішно перезимувати, щоб в новому сезоні дерева могли зав'язати хороший урожай.
Рослини підгодовують після збору врожаю. Частіше за все використовують фосфор і калій. Не рекомендується вносити азотовмісні та комплексні добрива. Вони будуть стимулювати зростання нових пагонів, які загинуть взимку. Дерево даремно витратить сили на формування зеленої маси.
Восени рекомендується використовувати добрива в гранулах. Скільки їх потрібно - зазначено у рекомендаціях виробника.
Як провести обрізку
1. Спочатку видаліть хворі, уражені шкідниками гілки, всохлі і зламані - проведіть санітарну обрізку.
2. Видаліть кореневу поросль і вовчки, адже для плодоношення вони дереву не потрібні.
3. Видаліть слабкі, перехресні гілки і ті, які близько ростуть. Також видаліть гілки, що ростуть вгору вертикально, всередину і ті, які спрямовані вниз.
4. Обробіть рани пастою, фарбою або будь-яким засобом з фунгіцидними властивостями.
5. Гілки, що ростуть перпендикулярно стовбуру, залишайте. Такі гілки найбільш урожайні. Намагайтеся обрізати так, щоб не було задирок кори.
6. Після обробки одного дерева дезінфікуйте інструменти і тільки потім приступайте до роботи з іншим деревом.
Молоді рослини теж потрібно обрізати з їхнього першого року зростання. Пагони спочатку обрізають на висоті бажаного штамба. Потім з бічних пагонів вибирають такі, які стануть скелетними гілками.
Як підготувати квіти до зимівлі
Усі садові багаторічники потребують підготовки до зими. Догляд залежить від сорту рослини, виду, характеристик, зокрема морозостійкості. Бульбові квіти (гладіолуси, жоржини та ін.) необхідно викопати на зиму. Кущі підкопують, бульби виймають із землі, ретельно просушують. Потім обробляють і поміщають на зберігання у льох або підвал. У інших багаторічників потрібно зрізати верхню частину рослини після морозів. А кущі засипати лапником, хвоєю, щоб захистити від замерзання. Це стосується хризантем, півоній та інших квітів. У якості мульчі можна використовувати не тільки перепрілий перегній, але і торф, лапник, листя. Трояндові кущі також необхідно обрізати, щоб їх легше було укрити на зиму. Найчастіше застосовується середня обрізка. На кожному пагоні залишається по 3-5 бруньок. Усі пошкоджені пагони і сухі гілочки видаляють. Потім проводиться укутування трояндового куща. Для цього можна спорудити укриття з дерев’яних планок, мішковини або іншого укривного матеріалу. Хтось використовує спеціальні короби або ящики, якими накривають кущі. Плетисті троянди не обрізають восени, їх треба укорочувати.
Осіння посадка дерев
Осінь - гарний привід розширити ваш сад. Експерти вважають, що причин для вибору осінньої посадки плодових та ягідних дерев безліч:
- швидке укорінення і активний розвиток коренів, оскільки вся "увага" культури направлена саме на кореневу систему, а не на нарощування зеленої маси;
- всі культури проходять природне загартування і легше переносять коливання температури, на відміну від тих дерев, які посаджені навесні та можуть вимерзнути від неочікуваних заморозків;
- при осінній посадці рослини швидше ростуть, ніж ті, що посаджені навесні;
- осіння посадка набагато простіше весняної, потрібно лише посадити і полити рослини, а далі про них можна просто "забути" - все необхідне за вас зроблять затяжні осінні дощі.
Ягідні кущі (малина, смородина, аґрус) та плодові дерева, як показують багаторічні спостереження, краще садити восени. Як тільки листя пожовтіє, приступайте до посадки. Остаточний час посадки - за два-три тижні до настання стійких морозів. Незважаючи на те, що листя відмирає і обсипається, коренева система продовжує активно рости.
Навіть якщо при посадці корені будуть травмовані, вони швидко відновляться і рослини успішно укоріняться. Дерева і чагарники, висаджені в цей час, вже рано навесні починають активно рости.
Малину можна висаджувати відразу по закінченню плодоношення. Ідеальний час з вересня і до перших заморозків.
Рослини, посаджені в ці терміни, встигають добре вкоренитися і наступного року вже тішать першим урожаєм.
Вологозарядний полив
Протягом активного вегетативного періоду, зростаючи та плодоносячи, культури посилено витрачали вологу. Перед початком зими недолік рідини потрібно відшкодувати.
Коли більша частина листя з дерев опаде, можна починати спеціальний вологозарядний полив. Він необхідний не тільки для поповнення рідини - волога земля краще захищає коріння від суворої зимової холоднечі і оберігає від обмороження.
Випаровування вологи взимку триває, хоч і повільніше, ніж у період активності. Тому недостатньо насичені вологою культури за мінусових температурах можуть почати висихати.
Саме до настання морозів так важливо гарненько зволожити кущі та дерева. Іноді у вологу і дощову осінь від додаткового поливу відмовляються.
Але якщо літо було надзвичайно посушливим, то осінніх злив для вдалої зимівлі може виявитися недостатньо.
Чи білити дерева
Досить давно питання побілки дерев восени є суперечним.
Садівники вважають, що це слід робити навесні, але працівники Держпродспоживслужби вважають, що в осінній час важливою процедурою турботи про сад є саме побілка стовбурів дерев.
Дерева необхідно білити в саду для того, щоб захистити їх від впливу деяких природних чинників.
Це може бути низька температура, сонячні промені, а також шкідники, які постійно живуть в землі. Восени виконувати таку побілку потрібно тоді, коли вже опало листя, але морози ще не настали.
Це дасть можливість захистити навесні дерево від сонячних променів і від шкідників. Особливу увагу потрібно приділити побілці старих дерев. На них збирається стара кора, нерівності, є тріщини, де побілка погано "сідає".
Тому перед побілкою стовбур дерева потрібно добре очистити, використовуючи скребки та щітки.
Марина Мухіна
Фото Валентина Шенгура
Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалів сторінки спеціалістам садового центру "СветЛис"
На деревах зрізають кореневу поросль і вовчки, адже для плодоношення вони дереву не потрібні 42777 42778 |
Інше по темі:
|