Енергія у кишені Усі ми користуємося різними приладами, які потребують електричної енергії. А для того щоб не залежати від розетки та задля мобільності, існують батарейки та акумулятори. Інформація щодо цих приладів допоможе вам у виборі У мобільних електропристроях використовуються звичайні батарейки та акумуляторні. Звичайні батарейки призначені для годинників, ліхтариків, пультів ДУ, тобто для простих приладів з мінімальним енергоспоживанням. До переваг можна віднести: відносно низьку вартість, високу ємність (у порівнянні з акумуляторними), готовність до використання з «коробки» (не треба заряджати перед установкою). Але навіть так після використання їх потрібно утилізувати, на відміну від акумуляторів, які можна зарядити й використовувати знову. Акумуляторні батареї (АКБ) зазвичай використовують для приладів з високим споживанням енергії, які потрібно часто заряджати, наприклад смартфони, відеокамери тощо. Але у них є і свої мінуси: не завжди готові до експлуатації з «коробки» (потрібно зарядити перед першим використанням), досить довго заряджаються (кілька годин), для зарядки потрібна наявність джерела живлення. Пам'ятайте, що на відміну від акумуляторів, батарейки заряджати не можна. Недотримання цього правила може призвести до пошкодження корпусу й витоку електроліту або навіть вибуху.
АКБ
Зазвичай у комплекті з акумуляторами йдуть зарядні пристрої, але іноді їх потрібно докупати окремо. Щоб зрозуміти, яка саме батарейка перед вами, потрібно звернути увагу на написи на ній. Можливі декілька варіантів: перший – на батарейці буде напис “rechargeable” або “do not recharge”. У першому випадку це перезаряджальні акумулятори, у другому – звичайні батарейки, бо напис говорить "не перезаряджайте". Другий варіант – це наявність цифр, після яких буде напис mAh, яка означає, що перед вами акумулятор, а цифри - це його ємність. Якщо перед вами все ж таки акумулятор, то виникає питання: як вибрати зарядний пристрій. Для початку переконайтеся, що струми зарядного пристрою відповідають акумуляторам. Добре, якщо в електроприладі є таймер безпеки та захист від короткого замикання. Усе це дозволить подовжити «життя» акумуляторної батареї. На ринку також представлені акумулятори з USB-роз'ємом. Їх можна заряджати практично від будь-якого пристрою з відповідним портом: настільного ПК, ноутбука, повербанка. У такому випадку купувати "зарядку" нема потреби. Деякі вироби з USB-портом володіють технологією швидкого заряджання та захистом від короткого замикання.
Поради для покупця
Звертайте увагу на дату виготовлення батарейки, оскільки з кожним роком зберігання питома ємність зменшується. Уважно оглядайте пакування. Батарейки повинні бути герметично упаковані. На корпусі не повинно бути пошкоджень та слідів протікань електроліту.
На жаль, на ринку безліч підробок відомих брендів. Такі батарейки привертають увагу низькою ціною, але можуть бути виготовлені з порушеннями і навіть принести шкоду електропристроям. Недбало нанесене маркування, помилки в написах, неякісне пакування - все це видає підробку. Не купуйте дешеві моделі для енергоємних приладів і дорогі – для пристроїв з низьким енергоспоживанням. Не беріть батарейки взимку на відкритих прилавках (вони погано витримують морози). Якщо потрібно кілька батарейок – беріть комплектом, так дешевше (в одній упаковці може бути до 20 шт.). Якщо для одного пристрою потрібно кілька батарейок – упевніться, що вони мають однакові характеристики і дату випуску (поєднувати нові і торішні елементи живлення вкрай не рекомендується). При замовленні акумулятора перевіряйте, що в комплекті з ним йде бокс (він потрібен для зберігання і транспортування).
Акумуляторні батарейки великої ємності запасають багато енергії й довше живлять пристрій. Однак, високоємні вироби довше заряджаються, враховуйте цей момент. Якщо типорозміру, який вам підходить, немає в наявності, можна придбати аналог. Але навіть схожі за формою й розміром батарейки можуть мати різну номінальну напругу. Тому перед купівлею необхідно звіритися з інструкцією до електропристрою.
Щодо використання
Якщо рідко користуєтеся пристроєм – виймайте батарейки, не залишайте їх у ньому.
Не затягуйте із заміною розряджених сольових батарейок – з них нерідко витікає електроліт. До речі, якщо ви користуєтеся старою технікою (наприклад, радіо), для якої вже не випускають батарейки (або ж випускають, але неякісні), скористайтеся спеціальним перехідником. З його допомогою можна «навчити» обладнання працювати на сучасних моделях типу ААА або АА, яке воно безпосередньо просто не розпізнає.
Пам’ятайте
Користуйтеся батарейками правильно! Щоб акумуляторні та звичайні батарейки служили довше, дотримуйтеся стандартних запобіжних заходів:
• зберігайте батарейки тільки у сухому і теплому приміщенні (при цьому важливо, щоб там було не жарко);
• якщо для роботи пристрою потрібно більше однієї батарейки – упевніться, що вони мають ідентичні характеристики і однаковий рівень заряду;
• перед установкою протирайте контакт пристрою і обидва полюси батарейки чистою тканиною;
• відразу відправляйте на утилізацію батарейки, якщо спостерігається нагрів при роботі, змінилася форма або з'явився хімічний запах;
• не намагайтеся заряджати батарейки або розбирати їх.
Як утилізують батарейки
Після того, як ви вибрали батарейки, потрібно одразу зрозуміти, куди подіти їх після використання. Не забувайте, що використані елементи живлення – це токсичні відходи. Батарейки треба правильно утилізувати, тобто здавати у спеціальні пункти прийому.
Хоч їх і можна здати, проте, в першу чергу, переходьте, по можливості, на акумулятори - їх викидати доводиться набагато рідше. Як ви вже зрозуміли, батарейки викидувати на смітник не можна. Потрібно здавати їх в точки збору для подальшої утилізації. У Старобільську є такі пункти, наприклад, у магазині “Сеть”, в "АТБ". У Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка в часи до карантину можна було також здати батарейки.
Куди вони йдуть далі? Як пояснили нам в ЛНУ, зібрані батарейки йшли у більші точки збору, а потім відправлялися за кордон на утилізацію. Так, ви все правильно зрозуміли, заводів для переробки в Україні немає. У 2018 році закрився єдиний в Україні завод з переробки та утилізації “Арґентум”. Найближчий такий у Польщі, тому саме туди йде левова частка українських батарейок.
Найпопулярніші
Відоме ім'я бренду - свого роду лакмусовий папірець, який визначає якість і надійність продукції. Ми перевірили популярні сайти, де є у продажу батарейки. За допомогою фільтрів “Топ/Хіт продаж” був складений список найпопулярніших брендів. Варто зазначити, що популярність того чи іншого бренду не означає, що батарейка буде якісніша, ніж та, що не знаходиться в даному ТОПі. Тож, у лідерах за популярністю:
• Duracell;
• Panasonic;
• Kodak;
• Varta;
• Sony;
• Трофи.
Питання та міфи про батарейки
Батарейки, що протекли, небезпечні для людини?
Це правда, але частково. Електроліт, що витікає з пробоїни в корпусі батарейки, не здатний завдати шкоди шкірі людини. Однак, якщо рідина потрапить в очі, може бути хімічний опік. В інших випадках така батарейка не є небезпечною для людини.
Чи буде батарейка, що "сіла", довше працювати, якщо її покусати?
Це, напевно, одне з найбільш популярних і поширених запитань. Відповідь - так, при деформації корпусу батарейки створюється тиск, який може прискорити хімічну реакцію всередині пристрою. Але це працює лише з дешевими сольовими батарейками.
Чи можуть батарейки вибухати?
Якщо мова йде саме про побутові лужні батарейки, то ні, не можуть. Якщо тільки не кинути їх у вогонь. Тоді так. А ось літій-іонні акумулятори, які масово встановлюють у смартфони та іншу мобільну техніку, можуть загорятися. Правда, таке трапляється вкрай рідко і, в основному, з вини компанії виробника.
Відомо кілька випадків, коли акумулятори у смартфонах вибухали, залишаючи сильні опіки на тілі власника. З цієї причини не рекомендується залишати смартфон біля себе, особливо на ніч.
Чи потрібно розряджати акумулятори до 0% і заряджати до 100%?
Акумуляторні батареї нового покоління не вимагають чіткого заряду від 0 до 100%. Завдяки оснащенню сучасними платами пристрій можна заряджати навіть невеликими циклами, при цьому не впливаючи на термін служби елемента живлення.
Чи можна спокійно залишати смартфон заряджатися на всю ніч?
Це не зашкодить ні акумулятору, ні гаджету. У сучасних смартфонах встановлений чіп, який припиняє зарядку при 100% батареї, навіть якщо кабель ще підключений.
Щодо довголіття акумулятора - він залежить від зарядних циклів, а не від часу існування. Один зарядний цикл обчислюється, коли ви розряджаєте в сумі до 90-100 відсотків ємності акумулятора. Наприклад, якщо у вас 70% заряду, і за день телефон розрядився до 40%, ви знову зарядили до 70% і знову використовували телефон до 40%, це один зарядний цикл. Сучасні смартфони розраховані на 300-500 зарядних циклів перш, ніж продуктивність акумулятора погіршиться.
Загроза екології
За даними вчених з Агентства з охорони навколишнього середовища США відомо, що на частку батарейок припадає понад 50% токсичних викидів з усіх побутових відходів.
При цьому батарейки становлять 0,25% від усіх викидів. У складі використаних батарейок міститься ртуть, кадмій, магній, свинець, нікель, цинк.
Слід додати, що одна лише батарейка забруднює шкідливими компонентами близько 400 літрів води і 20 квадратних метрів ґрунту.
Щорічно на ринку Європейського Союзу створюється більше 160000 батарей для побутового використання. Більше 45 % з них виявляються на міських звалищах.
В Європі існує всього два заводи, які здатні переробляти батарейки.
Це відбувається через дорожнечу переробки. Саме тому більшу частину з них відправляють на безпечне захоронення.
З історії
У 1780 Луїджі Гальвані препарував жабу, яка була підвішена до латунного гачка. Коли він доторкнувся до її лапи своїм залізним скальпелем, нога жаби здригнулася. Гальвані вважав, що енергія, яка призвела до цього скорочення, походила із самої лапи і назвав це «електрикою тварин».
Це і стало поштовхом до винайдення електричних батарей. Батарея була основним джерелом електричної енергії до появи і розвитку електричних генераторів і електромереж наприкінці 19-го століття. Послідовний розвиток технологій із створення батарей сприяв значним досягненням у галузі електрики, від перших наукових досліджень до виникнення телеграфу і телефонів, і зрештою призвів до появи портативних комп'ютерів, мобільних телефонів, електромобілів і багатьох інших електричних пристроїв. Науковці та інженери розробили декілька комерційно важливих типів батарей. Комірки із рідким електролітом були відкритими контейнерами, в яких містилася рідина (електроліт) і металеві електроди. Коли батарея повністю вичерпувалася, вона оновлювалася шляхом заміни електроліту та електродів. Відкриті контейнери були не придатні для мобільного чи переносного використання. Такі батареї мали комерційне використання у телеграфних та телефонних системах. Перші електричні автомобілі використовували напівгерметичні батареї з рідким електролітом.
Сергій Брюховецький
Фото автора та Тетяни Костяннікової
Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалів сторінки Олександру Брюховецькому, електрику з багаторічним стажем Використані батарейки потрібно правильно утилізувати 42362 Існує багато різновидів батарейок 42363 |
Інше по темі:
|