Аліменти 2021: розмір На батьків покладено обов’язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Якщо один із батьків відмовляється платити аліменти, то за позовом іншого із батьків дитини спосіб стягнення аліментів визначається рішенням суду Батьки можуть самостійно домовлятися про розмір та періодичність сплати аліментів на дитину. Дана домовленість може бути не лише усною, але для додаткових гарантій виконання домовленостей доцільно укласти письмовий договір про утримання дитини. Такий договір підлягає нотаріальному посвідченню, і у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса без звернення до суду. У разі відсутності домовленостей або невиконання одним із батьків свого обов’язку щодо утримання дитини, один із батьків може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів.
Примусове стягнення
У примусовому порядку аліменти відраховують із заробітку (доходу) одного із батьків за судовими документами та документами державних або приватних виконавців. Для цього один із батьків, із ким проживає дитина, подає позов до суду, отримує позитивне судове рішення та виконавчий лист. Заяву про примусове виконання рішення суду подають до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця у письмовій формі разом із оригіналом (дублікатом) виконавчого документа. Про звернення стягнення на зарплату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яку надсилає для виконання підприємству, установі, організації, фізособі, ФОП за місцем отримання боржником відповідних доходів. Якщо боржник працює за сумісництвом на кількох підприємствах, то на підставі окремо винесених виконавцем постанов проведуть відрахування із заробітку за кожним місцем роботи. За подачу позову про стягнення аліментів або заяви до суду про видачу судового наказу про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.
Розмір аліментів
Аліменти на дитину присуджують або у частці від доходу її матері, батька, або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Частку заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначає суд. Проте, як уже зазначалося, той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на: одну дитину - 1/4, на двох дітей – 2/3, на трьох і більше дітей - 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Водночас закон передбачає, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.Тому встановлені:
- мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину, який не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
- мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину - 1 прожитковий мінімум для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Детальніше про цифри дивіться нижче в таблиці.
Розмір аліментів може бути зменшено або збільшено за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.
Відповідальність
За ухилення від сплати коштів на утримання дитини передбачені цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальності, залежно від тяжкості проступку та величини заборгованості з аліментів. Зокрема, у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості. До особи, яка не сплачує аліменти, можуть застосовуватись обмеження у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання. Крім цього, така особа може бути направлена на суспільно-корисні роботи, оплата яких ітиме на відшкодування заборгованості з аліментів. До боржників застосовуються обмеження у перереєстрації нерухомого і рухомого майна, у сфері державної реєстрації юридичних осіб, у праві здійснення державної служби і зайняття посад в органах державної влади, обмеження у сфері виборчих прав. За несплату аліментів також передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.183-1 КупАП. До злісних неплатників застосовується кримінальна відповідальність згідно ч.1 ст.164 ККУ, якою передбачаються громадські роботи на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешт на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до двох років.
Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю
Сімейний кодекс зобов’язує батьків утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дітей з інвалідністю. Відповідно до законодавства, аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю стягуються добровільно або примусово.
Добровільний варіант передбачає наявність угоди сторін, в якій зазначають суму та посвідчують його у нотаріуса. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Повністю непрацездатними можуть бути визнані повнолітні непрацездатні діти 1 та 2 групи. Повнолітні діти 3 групи вважаються особами зі зниженою працездатністю, здатними виконувати певні види робіт при виконанні всіх призначень лікаря.
Однак не варто засмучуватись, рішення про призначення аліментів непрацездатній повнолітній дитині з інвалідністю 3-ї групи суд розглядає в кожному конкретному випадку.
Така особа має право на отримання аліментів від батьків, у разі якщо він/вона несе постійні значні матеріальні витрати на лікування незалежно від розміру пенсії, яку отримує. У разі примусового варіанту необхідно подати позовну заяву в суд за місцем проживання.
Для визначення суми аліментів суд враховує наступні обставини:
1) стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
2) стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
4) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
5) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи (у 2021 році це 22700 гривень), якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
Пунктом 2 статті 182 Сімейного кодексу України визначено мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину, який не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Аліменти на утримання студента
Право на отримання аліментів мають студенти, поки їм не виповниться 23 роки, у випадку коли вони продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги.
Причому таке право мають студенти як денного, так і заочного відділення.
Право на звернення до суду із заявою про стягнення аліментів на утримання дитини, що продовжує навчання, має той з батьків, з ким проживає дитина, або безпосередньо сама дитина, яка навчається.
Якщо боржник за кордоном
Наразі Україна є учасницею ряду двосторонніх і багатосторонніх міжнародних договорів, які дозволяють вирішувати питання стягнення аліментів. Україна ратифікувала Конвенцію про стягнення аліментів за кордоном.
Процедура стягнення аліментів за названою Конвенцією визначена Інструкцією про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.
Клопотання та документи, що до нього додаються, надаються українською мовою разом з перекладом на офіційну мову договірної сторони, на території якої пропонується здійснити визнання і виконання рішення.
Клопотання надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» спростив процедуру виплати аліментів для нерезидентів. Наразі аліменти від громадян інших держав в Україні не оподатковуються.
Рішення за даним питанням приймається протягом одного місяця від дня його надходження. Цей строк може становити більш ніж один місяць, якщо для звернення за кордон потрібно отримати додаткову інформацію або документи та вжити інших заходів для належного оформлення клопотання.
Документи, що направляються з України і складені українською мовою, мають бути перекладені на офіційну мову запитуваної Договірної держави або іншу мову, яку запитувана договірна держава визначила як прийнятну для всієї своєї території або тієї її частини, на якій проживає боржник.
На підставі конвенцій нотаріально завірений переклад не вимагається, достатньо, якщо переклад офіційно засвідчений перекладачем або бюро перекладів. Вимога консульської легалізації або засвідчення документів апостилем також не застосовується до документів відповідно до конвенцій.
Марина Мухіна
Фото Тетяни Костяннікової
Інфографіка Анни Голод
Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалів сторінки Максиму Солонині, начальнику відділу правопросвітництва та надання правової допомоги Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Мінімальні та максимальні обмеження розмірів аліментів на дитину 43183 |
Інше по темі:
|